| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Dla kogo dodatkowy zasiłek macierzyński od 2010 r.

Dla kogo dodatkowy zasiłek macierzyński od 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. rodzice po wykorzystaniu podstawowego wymiaru urlopu macierzyńskiego otrzymali prawo do dodatkowego urlopu. Za ten okres będzie przysługiwał także zasiłek macierzyński. Co więcej, dodatkowy czas z dzieckiem będzie można łączyć pracą.

Mają do niego prawo wszyscy ubezpieczeni, korzystający z zasiłku macierzyńskiego w momencie wejścia w życie nowych przepisów. A więc zarówno pracownicy, jak i osoby niebędące pracownikami (np. zleceniobiorcy), a także pobierający zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka w okresie urlopu wychowawczego czy też po ustaniu zatrudnienia.

A więc jeśli na dzień 31 grudnia 2009 r. i później - masz prawo do zasiłku macierzyńskiego, możesz wnioskować również o dodatkowy wymiar tego zasiłku do swojego płatnika.

Aleksandra F. urodziła 11 sierpnia 2009 r. syna. Jako pracownik będzie przebywała na urlopie macierzyńskim i z tego tytułu pobierała zasiłek do dnia 29 grudnia 2009 r. W związku z tym, że pełny wymiar jej urlopu i zasiłku macierzyńskiego zakończą się jeszcze w 2009 r., osoba ta nie ma prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w 2010 r.

Ojcowie również mogą wnioskować o dodatkowy urlop/zasiłek macierzyński w następujących sytuacjach:

  • jeśli udzielono im części z urlopu/zasiłku macierzyńskiego, z którego zrezygnowała matka, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu/zasiłku,
  • gdy podstawowy urlop/zasiłek macierzyński wykorzystała matka,
  • gdy matka umarła w trakcie udzielonego jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego – wychowujący dziecko ojciec ma prawo do pozostałej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
  • jeżeli przyjęli na wychowanie dziecko w wieku do 7 lub odpowiednio do 10 roku życia - po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać z dodatkowego urlopu i zasiłku, na takich samych zasadach jak pracownica.

Paweł G. prowadzi od 1 czerwca 2009 r. działalność pozarolniczą. Z tego tytułu jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jego żona urodziła 30 września 2009 r. dziecko. Pobierała przez 15 tygodni zasiłek macierzyński, a następnie z niego zrezygnowała i wróciła do pracy. Od 24 grudnia 2009 r. do 18 lutego 2010 r. pozostałą część zasiłku macierzyńskiego postanowił wykorzystać Paweł G. Od 19 lutego 2010 r. ma on również prawo do złożenia w ZUS wniosku o dodatkowy, dwutygodniowy zasiłek macierzyński.

Dodatkowy urlop/zasiłek macierzyński dla ojca nie jest związany z urlopem ojcowskim. Ojcowie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego w obu sytuacjach.

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że dodatkowy urlop macierzyński oraz dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest udzielany tylko na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Ponadto urlopu tego udziela się jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Tymi samymi zasadami rządzi się dodatkowy zasiłek macierzyński.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK