| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Kto i jakie dokumenty musi złożyć, by otrzymać zasiłek za okres urlopu ojcowskiego

Kto i jakie dokumenty musi złożyć, by otrzymać zasiłek za okres urlopu ojcowskiego

Od 1 stycznia 2010 r. ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Za ten okres należy się mu zasiłek macierzyński. Przysługuje on nie tylko pracownikom korzystającym z takiego urlopu na podstawie Kodeksu pracy. O taki zasiłek mogą wnioskować wszyscy ojcowie podlegający ubezpieczeniu chorobowemu również z innych tytułów niż praca.

Pamiętajmy! Prawo do zasiłku dla ojca jest niezależne od sytuacji w jakiej znajduje się matka. A więc nie ma znaczenia, czy matka pobrała zasiłek macierzyński, czy też nie ma do niego prawa. Tata może wnioskować o zasiłek ojcowski, o ile faktycznie ma zamiar w tym czasie sprawować opiekę nad dzieckiem.

Paweł L. od września 2009r. wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia. Jest zgłoszony z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. 15 lutego 2009 r. Pawłowi L. urodziło się dziecko. W związku z tym złożył on 29 stycznia 2010 r. swojemu zleceniodawcy wniosek o wypłatę tygodniowego zasiłku dla ojca, wskazując okres od 2 do 8 lutego 2010r. Załączył do wniosku: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, oświadczenie, że nie pobrał wcześniej takiego zasiłku z innego tytułu, oświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej za ten okres. Zleceniodawca sporządzi druk Z-3a i przekaże wniosek wraz z pozostałymi dokumentami do ZUS, celem wypłaty zasiłku.

Zobacz serwis: Zasiłek macierzyński

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK