| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Macierzyński i ojcowski jednocześnie?

Macierzyński i ojcowski jednocześnie?

Jestem w 9 miesiącu ciąży i przebywam obecnie na zwolnieniu lekarskim. Chciałabym po urlopie macierzyńskim wrócić jak najszybciej do pracy. Mój mąż pracuje i chce również skorzystać z urlopu dla ojca. Czy musi czekać aż skończę pobierać zasiłek macierzyński, czy też możemy jakiś czas razem opiekować się dzieckiem? Czy ojciec i matka mogą w ogóle korzystać w tym samym czasie z zasiłku macierzyńskiego?

Ekspert odpowiada:

Istnieje możliwość jednoczesnego pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę i ojca. Sytuacja taka ma miejsce, kiedy matka pobiera zasiłek macierzyński za okres podstawowego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego, natomiast ojciec w tym samym czasie pobiera zasiłek przysługujący za okres urlopu ojcowskiego.
Należy bowiem zaznaczyć, że ojciec ma prawo do zasiłku za okres urlopu ojcowskiego niezależnie od sytuacji matki. Nie ma znaczenia, czy matka pracuje, czy nie, czy pobiera zasiłek macierzyński. Świeżo upieczony tata może wnioskować o urlop ojcowski od momentu narodzin dziecka do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia. I w czasie tego urlopu ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Jeśli Pani zależy na jak najszybszym powrocie do pracy, może Pani skrócić swój urlop macierzyński. Ponieważ matka dziecka, po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie może zrezygnować z dalszego pobierania zasiłku i wcześniej wrócić do pracy. W takim przypadku pozostałą część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego może wykorzystać ojciec dziecka.

Jeśli mąż wyczerpie okres podstawowego okresu zasiłku macierzyńskiego (a więc maksymalnie 6 tygodni), ma także bezpośrednio po nim, prawo do zasiłku za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (tydzień lub dwa). Ponieważ w przypadku Pani powrotu do pracy, nie będzie Pani korzystała z dodatkowego macierzyńskiego, ojciec dziecka skorzysta z tego prawa.

Jeżeli zależy Pani na tym, by przez pewien okres wspólnie opiekować się dzieckiem, to proponuję, by mąż skorzystał z tygodniowego urlopu ojcowskiego i zasiłku z tego tytułu jeszcze podczas trwania Pani urlopu macierzyńskiego.

Może jednak ważniejsze dla Państwa będzie, by ojciec mógł jak najdłużej sprawować opiekę nad dzieckiem i miał w tym czasie prawo do zasiłku, kiedy Pani już wróci do pracy. Wtedy radzę, by mąż wnioskował o urlop ojcowski i zasiłek za ten okres dopiero po zakończeniu podstawowego/dodatkowego urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK