| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Kiedy prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ojcu lub innemu członkowi rodziny

Kiedy prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ojcu lub innemu członkowi rodziny

Istnieją sytuacje, w których ojciec przejmujący opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem lub inny członek rodziny podejmujący się tego zadania, nabędą prawa z tego tytułu do zasiłku macierzyńskiego. Dzieje się tak w przypadku, kiedy matka umrze lub porzuci dziecko.

Państwu Tadeuszowi K. i Marcie K. urodził się drugi syn. Pani Marta K. podlegała ubezpieczeniu chorobowemu jako osoba współpracująca z mężem przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tego tytułu nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. Państwo K. zginęli tragicznie w wypadku samochodowym. Do tego czasu pani Marta K. pobierała przez 10 tygodni zasiłek macierzyński. Dzieci państwa K. otoczyli opieką rodzice pana Tadeusza, a matka zmarłego, aby móc opiekować się młodszym wnukiem, zrezygnowała z zatrudnienia. Matka pana Tadeusza K., jako babcia narodzonego dziecka, która zrezygnowała z pracy zarobkowej, żeby móc się nim zaopiekować, może ubiegać się o zasiłek macierzyński w wymiarze niewykorzystanym przez zmarłą matkę. Zasiłek macierzyński będzie więc przysługiwał babci przez 10 tygodni.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK