| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Na jaki zasiłek macierzyński mogą liczyć osoby nie będące pracownikami

Na jaki zasiłek macierzyński mogą liczyć osoby nie będące pracownikami

Do zasiłku macierzyńskiego są uprawnieni nie tylko pracownicy. Pozostałym ubezpieczonym, którzy mają prawo do tego świadczenia ustala się kwotę zasiłku w wysokości 100% miesięcznej podstawy wymiaru zasiłku.  

Ustalaniem podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego kierują te same zasady, według których oblicza się zasiłek chorobowy dla osób niebędących pracownikami.

Podstawa wymiaru i obliczenie zasiłku

Jeśli nie jesteś pracownikiem, podstawę wymiaru zasiłku stanowi dla Ciebie przeciętny miesięczny przychód z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstanie niezdolność do pracy. Musi być to przychód, od którego opłacona została składka na ubezpieczenie chorobowe. Przy czym uwzględnia się przychód uzyskany w nieprzerwanym ubezpieczeniu chorobowym, z tytułu którego przysługuje zasiłek. (np. kolejne okresy prowadzenia działalności, wykonywania umowy o pracę nakładczą).

Od tego przychodu odlicza się kwotę odpowiadającą 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie. Jest to część składek na ubezpieczenia społeczne, którą finansuje ubezpieczony.

Jeżeli należysz do pozapracowniczej grupy ubezpieczonych ważne jest więc, od jakiej podstawy są opłacane składki na ubezpieczenia społeczne, ponieważ np. osoby prowadzące pozarolniczą działalność mimo osiągania wyższych lub niższych przychodów, opłacają najczęściej składki od zadeklarowanej, minimalnej dla nich ustalonej podstawy wymiaru.

Jeżeli jesteś osobą odbywającą służbę zastępczą, to podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego będzie dla Ciebie stanowić miesięczna kwota świadczenia pieniężnego, określona w przepisach o służbie zastępczej w miesiącu, w którym powstało prawo do zasiłku, po odliczeniu kwoty 13,71% składek na ubezpieczenia społeczne.

Szczególne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku

Jeżeli Twoje ubezpieczenie powstało w trakcie miesiąca, a niezdolność do pracy w następnym, to podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód z pierwszego niepełnego miesiąca.

Może się zdarzyć, że konieczność wypłaty zasiłku wystąpi już w pierwszym miesiącu kalendarzowym, kiedy zaczęłaś podlegać ubezpieczeniu chorobowemu.

Jeżeli jesteś osobą, dla której określono przepisami najniższą podstawę składek na ubezpieczenia społeczne (np. prowadzącą działalność), to w tym przypadku podstawę zasiłku będzie stanowiła właśnie ta najniższa podstawa.

Jeżeli nie ustanowiono dla Ciebie minimalnej podstawy składek na ubezpieczenia, to w tym przypadku podstawę zasiłku stanowi przychód ustalony jak poniżej, po odliczeniu 13,71% (składki na ubezpieczenia społeczne, finansowane przez ubezpieczonego).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK