| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Jakie zmiany w świadczeniach z tytułu macierzyństwa przyniósł nowy rok

Jakie zmiany w świadczeniach z tytułu macierzyństwa przyniósł nowy rok

Zmiana przepisów Kodeksu pracy od 1 stycznia 2009r. pociągnęła za sobą zmiany w przepisach zasiłkowych. Wraz z wydłużeniem urlopów macierzyńskich uległy również przedłużeniu okresy pobierania zasiłku macierzyńskiego. Ponadto wprowadzono udogodnienia związane ze sprawowaniem opieki nad dziećmi przez ojców.

Przedłużony wymiar zasiłku macierzyńskiego przysługuje także ubezpieczonym, które urodziły dziecko, bądź przyjęły dziecko na wychowanie i do dnia wejścia w życie ustawy nie wykorzystały całego urlopu macierzyńskiego lub jego części (w dotychczasowym wymiarze) oraz w dniu wejścia w życie ustawy nie korzystają z urlopu macierzyńskiego z powodu: przerwy w urlopie macierzyńskim w związku z pobytem dziecka w szpitalu, korzystania z urlopu bezpłatnego lub korzystania z urlopu wychowawczego.

Ewelina B. w styczniu 2009 r. urodziła kolejne dziecko podczas korzystania z urlopu wychowawczego. Nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego w trakcie urlopu wychowawczego, ale nabyła prawa do zasiłku macierzyńskiego już w przedłużonym wymiarze, tj. 20 tygodni.

Ponadto, od 2010 roku i w terminach późniejszych przepisy Kodeksu pracy przewidują dodatkowe urlopy macierzyńskie, z możliwością jego łączenia z wykonywaniem pracy u pracodawcy oraz urlopy ojcowskie. W ślad za tym okresy uprawniające do pobierania świadczeń z tytułu macierzyństwa wydłużą się kolejny raz. Będzie to stanowiło spore ułatwienie dla osób planujących macierzyństwo i zapewne przyczyni się do jeszcze lepszego pogodzenia wychowania dzieci z aktywnością zawodową. 

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK