| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Poważne wątpliwości gmin przy wypłacie świadczenia pielęgnacyjnego

Poważne wątpliwości gmin przy wypłacie świadczenia pielęgnacyjnego

Niektóre gminy mają poważne wątpliwości, czy w ich kompetencji leży wypłacanie świadczeń pielęgnacyjnych osobom, które nie są dla niepełnosprawnego osobami najbliższymi, a pomimo to opiekują się nim oraz starają się o przyznanie świadczenia.

W związku ze zmianami przepisów prawnych od stycznia opiekun osoby nad którą jest sprawowana opieka musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ta osoba powinna wymagać stałej lub długotrwałej opieki, która jest niezbędna w procesie leczenia, rehabilitacji lub edukacji.

Tak. Jednak to świadczenie będzie przysługiwało, gdy osobą niepełnosprawną nie mogą lub nie są w stanie sprawować opiekować się jego najbliżsi spokrewnieni w pierwszym stopniu. Jeżeli osoba spokrewniona w innym stopniu niż pierwszym podejmie się opieki nad niepełnosprawnym rezygnując przy tym z pracy zawodowej może się ubiegać o rekompensatę w postaci świadczenia rodzinnego.

Eksperci alarmują, że nowe przepisy zmieniające zasady wypłacania świadczenia pielęgnacyjnego stwarzają pole do manipulacji i różnych nadużyć. Wymagają one zmian lub co najmniej szerokiej i jasnej interpretacji, tak aby nie było wątpliwości jak urzędnicy powinni stosować regulacje prawne. Na chwilę obecna istnieje realna obawa, że w identycznym stanie faktycznym gminy będą wydawać dwie kompletnie odmienne decyzje.
Może zdarzyć się, że wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego matki ( która posiada prawo do renty) zastanie odrzucony przez urzędników, natomiast już wniosek siostry tej samej osoby niepełnosprawnej zgodnie z przepisami będzie musiał zostać rozpatrzony pozytywnie.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK