| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Poważne wątpliwości gmin przy wypłacie świadczenia pielęgnacyjnego

Poważne wątpliwości gmin przy wypłacie świadczenia pielęgnacyjnego

Niektóre gminy mają poważne wątpliwości, czy w ich kompetencji leży wypłacanie świadczeń pielęgnacyjnych osobom, które nie są dla niepełnosprawnego osobami najbliższymi, a pomimo to opiekują się nim oraz starają się o przyznanie świadczenia.

W związku ze zmianami przepisów prawnych od stycznia opiekun osoby nad którą jest sprawowana opieka musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ta osoba powinna wymagać stałej lub długotrwałej opieki, która jest niezbędna w procesie leczenia, rehabilitacji lub edukacji.

Tak. Jednak to świadczenie będzie przysługiwało, gdy osobą niepełnosprawną nie mogą lub nie są w stanie sprawować opiekować się jego najbliżsi spokrewnieni w pierwszym stopniu. Jeżeli osoba spokrewniona w innym stopniu niż pierwszym podejmie się opieki nad niepełnosprawnym rezygnując przy tym z pracy zawodowej może się ubiegać o rekompensatę w postaci świadczenia rodzinnego.

Eksperci alarmują, że nowe przepisy zmieniające zasady wypłacania świadczenia pielęgnacyjnego stwarzają pole do manipulacji i różnych nadużyć. Wymagają one zmian lub co najmniej szerokiej i jasnej interpretacji, tak aby nie było wątpliwości jak urzędnicy powinni stosować regulacje prawne. Na chwilę obecna istnieje realna obawa, że w identycznym stanie faktycznym gminy będą wydawać dwie kompletnie odmienne decyzje.
Może zdarzyć się, że wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego matki ( która posiada prawo do renty) zastanie odrzucony przez urzędników, natomiast już wniosek siostry tej samej osoby niepełnosprawnej zgodnie z przepisami będzie musiał zostać rozpatrzony pozytywnie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »