| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Zasiłek pielęgnacyjny 2013

Zasiłek pielęgnacyjny 2013

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w przypadku zaistnienia konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osobie ze względu na jej niezdolność do samodzielnej egzystencji, gdy osoba ta nie została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Świadczenie to ma charakter opiekuńczy. Jego celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji.

Zobacz także: Kto może otrzymać świadczenie opiekuńcze?

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Osoby uprawnione

Zasiłek przysługuje ściśle określonym osobom:
1) niepełnosprawnemu dziecku;
2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale tylko wówczas, gdy niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
4) osobie, która ukończyła 75 lat

Zobacz także: Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Inne świadczenia za granicą

Jednak żadnej z wyżej wymienionych osób zasiłek nie zostanie przyznany, jeśli członkom ich rodzin przysługują za granicą inne świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją niesamodzielnych osób. Nie dotyczy to sytuacji, gdy przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny

Otrzymanie zasiłku pielęgnacyjnego wyklucza pobieranie dodatku pielęgnacyjnego. Należy pamiętać, iż są to dwa niezależne od siebie świadczenia.

Zobacz również: Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny

Wysokość zasiłku

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153,00 zł miesięcznie niezależnie od dochodu na osobę w rodzinie.

Czas trwania prawa do zasiłku

Prawo do zasiłku ustalane jest począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego. Ustala się je na czas nieokreślony. Wyjątkami są sytuacje wydania orzeczeń o niepełnosprawności lub orzeczeń o stopniu niepełnosprawności na czas określony. W takim przypadku prawo do zasiłku ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym ma upłynąć termin ważności orzeczenia.

Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Utrata ważności orzeczenia o niepełnosprawności

W przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i ponownego ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności stanowiącego kontynuację poprzedniego orzeczenia, prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, jeżeli osoba spełnia warunki uprawniające do nabycia tych świadczeń oraz złożyła wniosek o ustalenie:
1) niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności w terminie miesiąca od dnia utraty ważności poprzedniego orzeczenia i
2) prawa do zasiłku pielęgnacyjnego uzależnionego od niepełnosprawności w terminie trzech miesięcy od dnia wydania orzeczenia.

avatar

2014-04-15 18:02 Zgłoś

Witam... Ja mam pierwszą grupę inwalidzką z OPS dostaję 250 zł/mc i Zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł/mc. Pytanie moje jest następujące czemu OPS wlicza mi w dochód a tym samym pomniejsza wypłatę świadczenia o te 153 zł/mc ???? Przecież to nie podlega żadnemu dochodowi i opodatkowaniu bo jest to świadczenie przyznawane z ustawy . Czemu OPS Ludzi skutecznie okrada !!!! Kiedy to się wreszcie zakończy ten złodziejski la burdel ???? Czemu ludzi okradają w obliczu prawa ..... Niech oddadzą to co ukradli przez tyle lat i niech nie okradają dalej.

avatar

2014-03-24 13:37 Zgłoś

to tragedia naprawdę 153 zł moje dziecko od urodzenia ma porażenie mózgowe ma padaczkę a już ma 36 lat do tej kwoty ma rentę socjalna przyznana na komisji w ZUS e w kwocie 619 zł podwyżka 9 zł . Nasz rząd jest nieudolny nie powinien podnosić świadczeń pielęgnacyjnych i płacić rodzicom tylko dzieciom i osobą niepełnosprawnym , Zasiłek pielęgnacyjny to powinna być kwota 400 zł a renta socjalna to kwota 900 zł do 1000zł osobom niepełnosprawnym się należy a nie świadczenia . Moja córka w ciągu dnia uczestniczy w Środowiskowym Domu Samopomocy i tam jest przez 6 godz.Potem w domu ma kontakt z rówieśnikami . Chodzą na spacery są p. psycholog , pani nauczycielka , pani która dokonuje masaże więc dlaczego kilka godzin matki nie chcą dać swoje pociechy tam krzywda się nie dzieje bo dzwonią . Więc podnieście zasiłki pielęgnacyjne i renty socjalne , dajcie dzieciom ,

avatar

2014-03-13 10:10 Zgłoś

nie rozumiem jednej rzeczy , dlaczego stawia sie znak rownosci pomiedzy ludzmi ktorzy maja orzeczona niepelnosprawnosc a osoba ktora ukonczyla 75 lat - ktora moze egzystowac samodzielnie ,ludzi ktorzy ledwo wiaza konie z koncem a osoby majace emerytury po 5 tysiecy ale skonczyly 75 lat sa aktywne zawodowo i te 153 zl do niczego nie jest im potrzebne Czy w ty kraju mysli sie choc troche o ludziach kalekich, chorych , czy jak zwykle bo taka jest ustawa . Moze najwyzszy czas zaczac myslec i podwyzszyc tym potrzebujacym, a zabrac tym ktorzy nie potrzebuja Czas rwnosci i komunizmu mamy juz za soba

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem Infor.pl »