| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Świadczenia pielęgnacyjne przysługuje także rolnikom

Świadczenia pielęgnacyjne przysługuje także rolnikom

Rolnik opiekujący się członkiem rodziny oraz jednocześnie prowadzący gospodarstwo rolne ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Świadczenia pielęgnacyjne jest świadczeniem pieniężne na rzecz osoby, która dobrowolnie rezygnuje z pracy zarobkowej na rzecz sprawowania osobistej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Polecamy: Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2010

Świadczenia pielęgnacyjne są wypłacane w kwocie 520 zł i nie zależą od majątku czy dochodu opiekuna.

Co do zasady opiekunem jest przeważnie osoba spokrewniona. O przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego powinna starać się osoba sprawująca faktyczną opiekę nad niepełnosprawnym, mieszkająca z nią pod jednym dachem i sprawująca nad nią stałą pieczę.

Tak. W rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest pracą zarobkową lub zarobkową. W przypadku rolnika nie zachodzi konieczność odprowadzenia przez gminę składek na ubezpieczenie społeczne, gdyż jest on już ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Rolnik powinien spełniać standardowe kryteria do przyznania świadczeń pielęgnacyjnych, ponadto powinien złożyć oświadczenie, że wykonywanie prac rolniczych nie koliduje z sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym. Gmina będzie mogła zweryfikować, czy niepełnosprawny nie jest zaniedbywany na rzecz obowiązków związanych z gospodarstwem rolniczym. Weryfikacja nastąpi za pośrednictwem wywiadu środowiskowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Kowalska

Adwokat w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego. W kancelarii odpowiada za prawną analizę sytuacji rodzinnych i opiekuńczych klientów i przygotowanie oraz realizowanie przyjętej taktyki procesowej. Z sukcesem zakończyła kilkaset spraw rodzinnych i spadkowych, których liczba stale wzrasta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK