| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Zasiłek pogrzebowy - Vademecum

Zasiłek pogrzebowy - Vademecum

Celem wypłaty zasiłku pogrzebowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest zwrot kosztów poniesionych w związku z pokryciem kosztów pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w stałej i jednakowej dla wszystkich wysokości 4000 zł.

Wniosek o zasiłek  pogrzebowy

O zasiłek pogrzebowy można starać się w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W przypadku, kiedy zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w terminie 12 miesięcy było niemożliwe można złożyć wniosek w późniejszym terminie. Jest to jednak sytuacja wyjątkowo i związana jest z późniejszym odnalezieniem zwłok lub zidentyfikowaniem osoby zmarłej. W takim przypadku prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu.

Zobacz także: Jak ubiegać się o zasiłek pogrzebowy

W celu uzyskania zasiłku pogrzebowego należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS w tym celu przewiduje specjalny formularz – druk Z-12. Oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku należy również dostarczyć inne dokumenty, szczególnie takie, które potwierdzą pokrycie kosztów pogrzebu osoby zmarłej. W związku z tym osoba, która chce uzyskać zasiłek musi dostarczyć:  

  • skrócony odpis aktu zgonu,
  • oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu lub kopie rachunków potwierdzonych przez bank,
  • dokumenty potwierdzające stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa wnioskodawcy z osobą zmarłą, jeżeli ubiegamy się o zasiłek z tytułu śmierci członka rodziny, który sam nie był objęty ubezpieczeniem rentowym,
  • zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu osoby składającej wniosek.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy

Prawo do zasiłku pogrzebowego za granicą

Prawo Unii Europejskiej przewiduje wypłatę zasiłku pogrzebowego. Zasiłek pogrzebowy wypłaca instytucja właściwa państwa członkowskiego Unii. Jednak mogą uzależniać nabycie prawa do zasiłku pogrzebowego od przebytych okresów ubezpieczenia lub zamieszkania.

Zobacz także: Prawo do zasiłku pogrzebowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej

Osoby najbliższe mają prawo pochować swoich bliskich. Jednak nie zawsze jest to proste, ponieważ śmierć może nastąpić poza granicami Polski. Co robić w takim przypadku? Sprowadzenie zwłok z obcego państwa wymaga pozwolenia starosty właściwego dla miejsca, w którym zwłoki mają być pochowane. Starosta musi się w tym celu porozumieć z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym.

Zobacz także: Przewożenie i sprowadzanie zwłok z obcego państwa

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK