| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy po zmarłym rolniku?

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy po zmarłym rolniku?

Zasiłek pogrzebowy jest zwrotem kosztów związanych z pochówkiem zmarłego rolnika. Osoba, która pokryła koszty pogrzebu ma rok na złożenie wniosku o przyznanie jej zasiłku pogrzebowego.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która poniosła koszty pogrzebu po śmierci ubezpieczonego rolnika, rolnika pobierającego emeryturę lub rentę lub rolnika, który w dniu śmierci nie miał ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniał warunki do jej przyznania i pobierania. Zasiłek przysługuje również po śmierci członka rodziny rolnika, rolnika emeryta, rolnika rencisty rodziny pozostającego na jej utrzymaniu i spełniającego warunki do renty rodzinnej. Zasiłek pogrzebowy przysługuje członkom rodziny, czyli: dzieciom, wnukom, rodzeństwu, małżonkowi (wdowie, wdowcowi) oraz rodzicom, w tym również ojczymowi i macosze oraz. Oprócz członków rodziny zasiłek pogrzebowy może otrzymać: pracodawca,  dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego, inna osoba niż członek rodziny. Warunkiem koniecznym przyznana prawa do zasiłku pogrzebowego jest fakt poniesienia kosztów pogrzebu, a nie pokrewieństwo ze zmarłym rolnikiem.

Zobacz także: Czy po zmarłym rolniku przysługuje zasiłek pogrzebowy

W jakim terminie złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy

Osoba, która pokryła koszty pogrzebu zmarłego rolnika ma określony czas, otrzymać zasiłek pogrzebowy. Okres po jakim wygasa możliwość złożenia wniosku o uzyskanie zasiłku pogrzebowego to 12 miesięcy. W przypadku, kiedy zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w  tym terminie było niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o zasiłek pogrzebowy

Jeżeli osoba, która poniosła koszty pochówku rolnika chce otrzymać zasiłek pogrzebowy musi złożyć w KRUS określone dokumenty:

  • skrócony odpis aktu zgonu,
  • oryginalne rachunki poświadczające poniesienie kosztów pogrzebu,
  • dokumenty poświadczające pokrewieństwo lub powinowactwo - akty stanu cywilnego,
  • dowód osobisty.

W przypadku niedostarczenia niezbędnych dokumentów do wniosku o zasiłek pogrzebowy niemożliwe będzie wypłacenie zasiłku.

W przypadku, kiedy zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy nie było możliwe w związku z późniejszym odnalezieniem zwłok dokumentem potwierdzającym odnalezienie zwłok lub zidentyfikowanie osoby zmarłej jest zaświadczenie Policji lub prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy potwierdzający zaistnienie okoliczności lub przyczyn uniemożliwiających zgłoszenie wniosku.

Zobacz także: Zasiłek pogrzebowy

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK