| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Zasiłek pogrzebowy 2015

Zasiłek pogrzebowy 2015

Zasiłek pogrzebowy w 2015 roku będzie przysługiwał także po śmierci dziadków, dzieci w rodzinie zastępczej oraz osób, nad którymi ustanowiono opiekę prawną. Rozszerzony krąg członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy w 2015 roku wynika z projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, autorstwa MPiPS.

Zasiłek pogrzebowy a koszty pogrzebu

Co do zasady zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Do katalogu tego należą także pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego, pod warunkiem, że pokryły koszty pogrzebu. Co ważne, jeśli koszty pogrzebu zostały poniesione przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, to zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty. Podział ma charakter proporcjonalny do faktycznie poniesionych (i udokumentowanych) kosztów pochówku. Przepisy art. 78-79 ustawy wprowadzają zasadę wypłaty zasiłku pogrzebowego lub zwrotu kosztów pogrzebu w udokumentowanej wysokości – oprócz bliskich – także osobom „obcym", bez jakiegokolwiek ich różnicowania, oraz na rzecz podmiotów wymienionych w art. 78 ust. 2. Powyższe stanowisko przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 grudnia 2010 roku (sygn. I UK 222/10).

Rząd przyjął projekt 30 września 2014 r. Do laski marszałkowskiej wpłynął on 1 października 2014 r., a 3 października 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Pierwsze czytanie odbyło się 9 października 2014 r. Projekt trafił do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 marca 2015 roku.

Polecamy serwis: Zasiłek pogrzebowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118 ze zm.).

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw ( z dnia 25 września 2014 r.) w wersji na Radę Ministrów.

Wyrok SN z dnia 17 stycznia 2012 r., sygn. I UZP 8/11.

Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2010 r., sygn. I UK 222/10.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK