REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zasiłek pogrzebowy przysługuje po nieubezpieczonym zmarłym?

Ewa Zawislak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Zanim złożymy wniosek o przyznanie zasiłku pogrzebowego powinniśmy upewnić się, że będzie on nam przysługiwał, aby uniknąć przykrej okoliczności udzielenia odmowy jego wypłaty przez ZUS.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje z ubezpieczenia rentowego, w razie śmierci osoby, która:

REKLAMA

  • podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym (np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, wykonywania umowy o pracę, zlecenia, pracy nakładczej),
  • pobierała emeryturę lub rentę,
  • w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania,
  • była członkiem rodziny osoby ubezpieczonej bądź osoby pobierającej emeryturę lub rentę,
  • pobierała zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia.

Zobacz: Tylko miesiąc na wniosek o zasiłek pogrzebowy

Należy więc zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na sytuację osoby zmarłej.

REKLAMA

Jeżeli zmarły był objęty w chwili śmierci ubezpieczeniem społecznym, bądź był uprawniony do renty lub emerytury, będziemy mogli ubiegać się bez przeszkód o zasiłek pogrzebowy, jeśli ponieśliśmy koszty pogrzebu. Zachowamy prawo do zasiłku nawet w sytuacji, kiedy sami nie jesteśmy ubezpieczeni.

Mąż pani Janiny W. zmarł 20 sierpnia 2008r. W chwili śmierci nie podlegał ubezpieczeniu rentowemu z żadnego tytułu, ale pobierał z ZUS zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Pani Janina jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, zgłoszoną z tego tytułu jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego przez Powiatowy Urząd Pracy. Pani Janina choć sama nie jest ubezpieczona, ma prawo wnioskować o zasiłek pogrzebowy po zmarłym mężu, ponieważ pokryła wszelkie koszty pogrzebu. Do wniosku o zasiłek załącza rachunki za pochówek oraz odpis aktu zgonu męża i aktu małżeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku, kiedy osoba zmarła nie była ubezpieczona, nie oznacza to jeszcze pozbawienia nas prawa do zasiłku. Zasiłek pogrzebowy przysługuje bowiem m.in. w razie zgonu członka rodziny ubezpieczonego. Możemy się więc starać o świadczenie, o ile sami jako wnioskodawca podlegamy ubezpieczeniu rentowemu lub pobieramy rentę bądź emeryturę i ponieśliśmy koszty pochówku naszego krewnego.

Do wniosku o przyznanie zasiłku pogrzebowego musimy wtedy dołączyć oprócz rachunków kosztów za pogrzeb, dokumenty stwierdzające pokrewieństwo z osobą zmarłą (stosowny odpis aktu Urzędu Stanu Cywilnego) oraz potwierdzenie naszego płatnika składek, że zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczenia rentowego (np. pismo pracodawcy lub zleceniodawcy).

Zobacz serwis: Zasiłek pogrzebowy

20 letni syn pana Ryszarda M. i pani Lidii M. zmarł 16 maja 2008r. w wyniku wypadku samochodowego. Pan Ryszard M. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie kurierskiej jako kierowca i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik. Pani Lidia M. nie pracuje i nie ma prawa do renty lub emerytury. Zmarły syn państwa M. był studentem, wykonującym umowę zlecenia na rzecz lokalnej gazety. Z tego tytułu jednak nie podlegał ubezpieczeniom społecznym jako student do 26 roku życia. Rodzice ponieśli koszty pochówku syna. O zasiłek pogrzebowy powinien wnioskować pan Ryszard M., korzystając z prawa do zasiłku po synu, który był członkiem rodziny osoby ubezpieczonej. Do wniosku o zasiłek powinien dołączyć oprócz rachunków kosztów pogrzebu: odpis aktu zgonu syna i zaświadczenie swojego pracodawcy o zgłoszeniu do ubezpieczenia rentowego jako pracownika.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA