| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Jak starać się o becikowe

Jak starać się o becikowe

Becikowe, czyli zapomoga z tytułu urodzenia dziecka jest świadczeniem jednorazowym. Co ważne przyznanie prawa do niej nie jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego, a samo becikowe jest wolny od podatku.

Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka oraz w określonych warunkach opiekunowi faktycznemu. Z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje im jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł na jedno dziecko. W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu becikowe przysługuje na każde dziecko.

Becikowe przysługuje jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Warunku tego nie stosuje się do osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka. Ponadto warunek ten został zawieszony do końca 2011 roku. Do końca 2011 roku wystarczy, aby kobieta przedstawiała zaświadczenie, że kobieta przedstawi zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przeprowadzone przez lekarza ginekologa lub położną. Po tym okresie ponownie wymagane będzie pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży potwierdzone zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.

Wniosek o becikowe

W celu uzyskania becikowego należy złożyć wniosek. Warto jednak pamiętać, że jest określony czas w którym można złożyć wniosek. Po jego upływie nie otrzymamy becikowego. Wniosek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka adoptowanego w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Wniosek o becikowe składa się w urzędzie gminy lub w upoważnionym do realizacji świadczeń rodzinnych ośrodku pomocy społecznej.

Zobacz także serwis: Dziecko i prawo

Co oprócz wniosku

Samo wypełnienie wniosku nie wystarczy, należy ponadto dołączyć jeszcze dodatkowo określone dokumenty. Do dokumentów tych zaliczymy:

  • dokument stwierdzający tożsamość wnioskodawcy,
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający wiek dziecka,
  • pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już pobrana jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
  • zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej od 10 tygodnia ciąży.

Zobacz także dział: Zasiłek rodzinny

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK