| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > W 2012 roku będzie trudniej o becikowe

W 2012 roku będzie trudniej o becikowe

Od dnia 2012 roku zaczną obowiązywać rygorystyczne warunki w kwestii ubiegania się o becikowe. Warunkiem koniecznym otrzymania świadczenia będzie pozostawanie przez matkę dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży.

Zmiany w zasadach przyznawania prawa do becikowego wejdą w życie od dnia 1 stycznia 2012 roku, jednakże obejmą one już kobiety, które zajdą w ciąży w kwietniu 2011 i później.

Od początku 2012 roku matka dziecka musi przedstawić zaświadczenie wydane zgodnie ze wzorem określonym przez Ministra Zdrowia w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do becikowego z tytułu urodzenia dziecka. Zaświadczenie musi potwierdzać fakt odbycia co najmniej trzech wizyt u ginekologa, po jednej w każdym trymestrze ciąży. Opieka, jakiej musi podlegać kobieta w ciąży, aby mogła starać się o becikowe może przyjąć formę podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych lub leczenia szpitalnego.

Osoby ubiegające się o zapomogę mają 12 miesięcy na złożenie wniosku w tej sprawie. Jeśli kobieta urodzi dziecko w 2011 roku, ale z wnioskiem zgłosi się już w 2012 roku to będzie musiała spełniać nowe kryteria.

Co się stanie w przypadku, kiedy nie zostanie spełniony warunek przeprowadzenia przed 10 tygodniem ciąży badania lekarskiego? W takim rodzice nie będą mogli przedstawić wymaganego zaświadczeń lekarskich i nie otrzymają becikowego.

Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Nie stosuje się tego warunku do osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka.

Do wniosku o becikowe oprócz zaświadczenia lekarskiego należy ponadto dołączyć dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o przyznanie becikowego, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka oraz pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało już pobrane becikowe  przez drugiego z rodziców.

Zobacz także dział: Zasiłek rodzinny

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od dnia 1 stycznia 2012 roku becikowe będzie przyznawane pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia, że kobieta w czasie trwania ciąży przebywała pod opieką lekarza. Fot. Fotolia
Od dnia 1 stycznia 2012 roku becikowe będzie przyznawane pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia, że kobieta w czasie trwania ciąży przebywała pod opieką lekarza. Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Andrzejewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK