| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Zasiłek rodzinny w Danii

Zasiłek rodzinny w Danii


Osoby wyjeżdżające do pracy za granicę często planują na stałe opuścić swój kraj i osiedlić się w innym. Jeżeli pracują legalnie, to oczywiście mają prawo do takich samych świadczeń rodzinnych, jak obywatele danego kraju.


Zasiłek rodzinny w Danii nie zależy od dochodów rodziców. Jest on przyznawany niemalże automatycznie każdemu, kto dopełni odpowiednich formalności. Jego wysokość zależy od wieku dziecka, przy czym im starsze dziecko tym mniejszy zasiłek.

Przede wszystkim, aby starać się o zasiłek trzeba pracować w Danii legalnie, mieć numer CPR i kartę podatkową. Wszystkich formalności dokonuje się w tzw. Socialcenter, położonego w odpowiedniej gminie – ze względu na miejsce naszego zamieszkania. Będąc na miejscu pobieramy formularze E 401 i E 411 wraz z adresem zwrotnym danego Socialcenter. Następnie takie druki trzeba przesłać małżonkowi, który pozostał w Polsce, bowiem większość formalności będzie załatwianych przez niego w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej - właściwym dla miejsca zamieszkania w Polsce.

To właśnie taki ośrodek wypełni i prześle do Danii wypełnione druki, małżonek musi natomiast dostarczyć załączniki: skrócony odpis aktu małżeństwa, skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci, zaświadczenie z urzędu gminy lub miasta o stałym zameldowaniu w Polsce współmałżonka oraz dzieci, zaświadczenie o dochodach współmałżonka i o tym, czy pobiera, i w jakiej wysokości zasiłek rodzinny.

Po dostarczeniu wszystkich dokumentów do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej zostaje on na miejscu sprawdzany i przesyłany do właściwego Socialcenter w Danii. Kiedy już dokumenty zostaną przesłane, należy zgłosić się do Socialcenter z umową o pracę i trzema odcinkami wypłaty.


Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK