| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek wyrównawczy > Zasiłek wyrównawczy Vademecum

Zasiłek wyrównawczy Vademecum

Prawo do zasiłku wyrównawczego przysługuje pracownikowi, który na przechodzi rehabilitację zawodowa na skutek obniżonej sprawności do pracy. Wysokość zasiłku wyrównawczego to różnica pomiędzy przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, a miesięcznym wynagrodzeniem pracownika w czasie rehabilitacji zawodowej.

Zasiłek wypłaca się z dołu za okresy miesięczne, łącznie z wynagrodzeniem za pracę wykonaną w okresie danego miesiąca.

Zobacz także: Jak oblicza się wysokość zasiłku wyrównawczego

Prawo do zasiłku wyrównawczego przysługuj także pracownicy, jeżeli w czasie ciąży lub w okresie karmienia dziecka wykonuje pracę szkodliwą i uciążliwą dla zdrowia kobiet.

Zobacz także: W jakiej wysokości przysługuje zasiłek wyrównawczy dla kobiet w ciąży

Wniosek o zasiłek wyrównawczy

Pracownik składa wniosek o zasiłek wyrównawczy do jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę pracodawcy lub do swojego pracodawcy, jeśli pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników.  Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty. Najważniejszym jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS albo lekarza wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy o potrzebie poddania się rehabilitacji zawodowej. Ponadto należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy albo zakładowego lub międzyzakładowego ośrodka rehabilitacji zawodowej o okresie rehabilitacji zawodowej lub przyuczenia do określonej pracy, zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 oraz zaświadczenie pracodawcy albo zakładowego lub międzyzakładowego ośrodka rehabilitacji zawodowej o wysokości miesięcznego wynagrodzenia osiągniętego podczas rehabilitacji zawodowej.

Zobacz także: Jak ubiegać się o zasiłek wyrównawczy

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o zasiłek wyrównawczy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej. Fot. Fotolia
Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej. Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK