| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek wyrównawczy > Dodatek wyrównawczy to nie zasiłek wyrównawczy

Dodatek wyrównawczy to nie zasiłek wyrównawczy

Dodatek wyrównawczy często mylony jest z zasiłkiem wyrównawczym. Podstawą wypłacania dodatków wyrównawczych jest kodeks pracy. Natomiast zasiłek wyrównawczy wypłacany jest z ubezpieczenia chorobowego, któremu pracownik podlega obowiązkowo.

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem pieniężnym przysługującym w razie choroby z ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek wyrównawczy przysługuje przez okres rehabilitacji zawodowej, o której orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem ze zmniejszona sprawnością do pracy, wykonującemu prace w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy, dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy, jeżeli jego miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, uprawnionemu do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje za okresy przerw w rehabilitacji zawodowej spowodowanych chorobą pracownika. Za ten okres pracownik uzyskuje prawo do świadczeń z tytułu choroby.

Zobacz także: Kto ma prawdo do zasiłku wyrównawczego

Wysokość dodatku wyrównawczego a wysokość zasiłku wyrównawczego

Dodatek wyrównawczy przysługuje w wysokości różnicy pomiędzy wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu do innej pracy. Wynagrodzenie do celów określenia dodatku wyrównawczego ustala się tak jak wynagrodzenie za czas urlopu. Natomiast zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację a wynagrodzeniem miesięcznym osiąganym podczas pracy z obniżonym wynagrodzeniem.

Zobacz także: Jak oblicza się wysokość zasiłku wyrównawczego

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, uprawnionemu do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Fot. Fotolia
Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, uprawnionemu do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Fot. Fotolia

Praktyki HRM. Najlepsze studia przypadku z polskiego rynku (książka)29.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »