REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1994 nr 73 poz. 329

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA

z dnia 30 maja 1994 r.

w sprawie sposobu podziału oraz zasad udzielania i sposobu rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1994 r.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1994 z dnia 25 marca 1994 r. (Dz. U. Nr 52, poz. 209) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o spółdzielni, rozumie się przez to:

1) spółdzielnię mieszkaniową, prowadzącą gospodarkę zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi własność spółdzielni,

2) spółdzielnię, o której mowa w art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 107, poz. 464, z 1993 r. Nr 5, poz. 23 i Nr 6, poz. 29 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 3).

§ 2.
1. W 1994 r. spółdzielni przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 3, dotacja z budżetu państwa na częściowe pokrycie kosztów dostarczania energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania i dostawy ciepłej wody do mieszkań spółdzielczych oraz do podłączonych do spółdzielczej sieci cieplnej domów jednorodzinnych i mieszkań w domach stanowiących własność osób fizycznych.

2. Spółdzielni, o której mowa w § 1 pkt 1, może być w 1994 r. przyznana dotacja na dofinansowanie kosztów remontów polegających na:

1) usuwaniu wad:

a) o których mowa w uchwale nr 260 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1981 r. w sprawie usuwania wad w spółdzielczych budynkach mieszkalnych oraz likwidacji zaległości w wykonywaniu elewacji (Monitor Polski Nr 32, poz. 290 i z 1982 r. Nr 17, poz. 137), w budynkach, których montaż został zakończony do dnia 31 grudnia 1981 r., z wyjątkiem wymiany wykładzin podłogowych "lenteks",

b) związanych z wydzielaniem się związków toksycznych o nadmiernym stężeniu w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym, pękaniem i kruszeniem się ścian działowych i konstrukcyjnych w budynkach mieszkalnych, wykonanych w technologii ślizgowej z zastosowaniem betonów lekkich na terenach szkód górniczych, oraz z pękaniem, odspajaniem i zapadaniem się posadzek wskutek zniszczenia podłoży pod posadzkowych w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym.

c) występujących w budynkach typu "Leningrad", zmontowanych z prefabrykatów i według technologii z byłego ZSRR, w zakresie instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji zimnej i ciepłej wody, z wyłączeniem elementów sanitarnego wyposażenia mieszkań,

d) w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych ze zbiorczymi przewodami spalinowymi w przypadkach, w których ma miejsce cofanie spalin, stanowiące zagrożenie dla życia ludzi,

2) instalacji grzejnikowych zaworów termostatycznych w mieszkaniach budynków oddanych do użytku przed dniem 1 lipca 1991 r.,

3) instalacji wodomierzy ciepłej wody w mieszkaniach budynków oddanych do użytku przed dniem 1 stycznia 1992 r.,

4) instalacji liczników ciepła, wraz z urządzeniami automatycznej regulacji, w węzłach cieplnych budynków stanowiących własność spółdzielni,

5) przemieszczaniu reduktorów gazu średniego ciśnienia na zewnątrz budynków.

3. Dotacja na cele, o których mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli należne spółdzielni opłaty od użytkowników lokali mieszkalnych za energię cieplną dostarczaną na potrzeby centralnego ogrzewania i dostawy ciepłej wody, ustalone na podstawie odrębnych przepisów według cen urzędowych, w pełni pokrywają koszty dostarczania energii cieplnej na potrzeby określone w ust. 1.

§ 3.
1. Dotacja na cele, o których mowa w § 2 ust. 1, jest ustalana w wysokości różnicy między ponoszonymi przez spółdzielnię kosztami zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, lub kosztami jej wytworzenia w urządzeniach własnych, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, a opłatami wymierzonymi użytkownikom mieszkań według cen urzędowych, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. W spółdzielniach będących podatnikami podatku od towarów i usług różnica, o której mowa w ust. 1, może być ustalana po odliczeniu uwzględnionych w kosztach i opłatach kwot tego podatku, podlegających rozliczeniu z właściwym organem podatkowym zgodnie z odrębnymi przepisami.

3. Kwotę dotacji należnej spółdzielni za 1994 r. stanowi suma dotacji obliczonej odrębnie dla:

1) budynków objętych centralnym ogrzewaniem, w tym odrębnie dla budynków:

a) w których jest dokonywany pomiar poboru energii cieplnej według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych na węzłach cieplnych,

b) nie wymienionych pod lit. a),

2) budynków objętych centralnym ogrzewaniem i dostawą ciepłej wody, w tym odrębnie dla budynków:

a) w których jest dokonywany pomiar poboru energii cieplnej według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych na węzłach cieplnych,

b) nie wymienionych pod lit. a).

4. Kwotę dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 2, ustalają wojewodowie. w wysokości nie niższej w skali województwa niż 25% kwoty wydatków zaplanowanych w budżecie wojewody na dotacje dla spółdzielni mieszkaniowych, z zastrzeżeniem ust. 6, zapewniając pierwszeństwo w uzyskaniu dotacji spółdzielniom realizującym kompleksowe przedsięwzięcia w zakresie poszanowania energii.

5. Udział dotacji w finansowaniu nakładów poniesionych przez spółdzielnię nie może przekroczyć, z zastrzeżeniem ust. 6:

1) 80% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. a), b) i c) oraz pkt 5,

2) 70% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. d),

3) 50% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, w przypadku stosowania urządzeń produkcji krajowej,

4) 30% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, w przypadku stosowania wyrobów z importu,

5) 30% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, w przypadku stosowania urządzeń produkcji krajowej,

6) 10% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, w przypadku stosowania wyrobów z importu,

7) 50% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 4.

6. Wojewoda, za zgodą Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, może:

1) zmniejszyć określoną w ust. 4 kwotę dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 2, jeżeli wynika to z zapotrzebowania spółdzielni mieszkaniowych na dotację na cele, o których mowa w § 2 ust. 1,

2) w szczególnie uzasadnionych przypadkach zwiększyć wysokość dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. a), jeżeli nie spowoduje to niedoboru dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 1.

§ 4.
1. Wojewodowie przekazują dotacje spółdzielniom i ustalają terminy oraz sposób rozliczeń dotacji przez spółdzielnie.

2. O wysokości dotacji przyznanej na cele, o których mowa w § 2 ust. 2, wojewodowie powiadomią spółdzielnie nie później niż w ciągu miesiąca od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

3. Rozliczenia dotacji dokonywane są w okresach kwartalnych.

4. Nadpłaty dotacji w części, o której mowa w § 2 ust. 1, mogą być zaliczane na poczet dotacji należnej na następny kwartał.

5. W rozliczeniu rocznym oraz w rozliczeniu za kwartał. w którym nastąpiło zrównanie poziomu opłat wymierzonych użytkownikom lokali mieszkalnych według cen urzędowych z kosztami zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych lub kosztami jej wytworzenia w urządzeniach własnych, nadpłaty dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 1, podlegają zwrotowi przez spółdzielnię na rachunek właściwego urzędu wojewódzkiego.

6. Do nadpłat dotacji w rozliczeniu rocznym w skali województwa mają zastosowanie przepisy w sprawie szczegółowych zasad i trybu wykonywania budżetu państwa.

§ 5.
1. Kwartalne rozliczenia z wykorzystania dotacji, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia, wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie 20 dni po zakończeniu kwartału.

2. Rozliczenie dotacji za 1994 r. wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie do dnia 15 lutego 1995 r.

3. Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa przedstawia Ministrowi Finansów zbiorcze rozliczenie dotacji w ciągu 15 dni po terminie wyznaczonym dla wojewodów.

§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa: B. Blida

Załącznik 1. [KWARTALNE ROZLICZENIA Z WYKORZYSTANIA DOTACJI]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa
z dnia 30 maja 1994 r. (poz. 329)

A. DOTACJA DO CENTRALNEGO OGRZEWANIA I CIEPŁEJ WODY

infoRgrafika

infoRgrafika

B. DOTACJA DO KOSZTÓW REMONTÓW

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1994-06-27
  • Data wejścia w życie: 1994-06-27
  • Data obowiązywania: 1994-06-27
  • Z mocą od: 1994-06-27
  • Dokument traci ważność: 1994-12-31

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA