REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2013 poz. 1224

OBWIESZCZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 3 lipca 2013 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie zasad i trybu nadawania medalu „Za zasługi dla obronności kraju” oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia

Tekst pierwotny

1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 i Nr 232, poz. 1378) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 kwietnia 1991 r. w sprawie zasad i trybu nadawania medalu „Za zasługi dla obronności kraju” oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia (Dz. U. Nr 39, poz. 170), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 kwietnia 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasad i trybu nadawania medalu „Za zasługi dla obronności kraju” oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia (Dz. U. poz. 519).

2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 kwietnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad i trybu nadawania medalu „Za zasługi dla obronności kraju” oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia (Dz. U. poz. 519), które stanowią:

„§ 2. Do wniosków o nadanie medalu złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.”.

Minister Obrony Narodowej: T. Siemoniak

Załącznik 1. [Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 kwietnia 1991 r. w sprawie zasad i trybu nadawania medalu „Za zasługi dla obronności kraju” oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia]

Załącznik do obwieszczenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 3 lipca 2013 r. (poz. 1224)

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 19 kwietnia 1991 r.

w sprawie zasad i trybu nadawania medalu „Za zasługi dla obronności kraju” oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o ustanowieniu medalu „Za udział w walkach o Berlin” i medalu „Za zasługi dla obronności kraju” (Dz. U. Nr 14, poz. 85) zarządza się, co następuje:

§ 1.1) 1. Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, zwany dalej „medalem”, może być nadany osobom, które:

1) wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych;

2) posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego;

3) swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju.

2. Medal może być nadany jednostkom wojskowym, organizacjom społecznym, przedsiębiorstwom, zakładom i instytucjom, które:

1) osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych;

2) posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego.

3. Przy nadawaniu medalu zachowuje się kolejność w jego stopniach, z tym że:

1) nadanie srebrnego medalu może nastąpić po upływie co najmniej trzech lat od nadania medalu brązowego;

2) nadanie złotego medalu może nastąpić po upływie co najmniej pięciu lat od nadania srebrnego medalu.

4. Medal w danym stopniu nadaje się tylko raz.

5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od zasad określonych w ust. 3.

§ 2. W celu okazania wysokiego uznania rodzicom, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy, medal może być nadany również:

1) złoty medal – rodzicom, których co najmniej pięcioro dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową albo co najmniej troje dzieci pełni lub pełniło zawodową służbę wojskową;

2) srebrny medal – rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową.

§ 3.2) 1. Wnioski o nadanie medalu przedstawiają:

1) ministrowie i kierownicy urzędów centralnych – w stosunku do podległych lub nadzorowanych jednostek organizacyjnych oraz osób zatrudnionych lub pełniących w nich służbę;

2) wojewodowie – za pośrednictwem szefów wojewódzkich sztabów wojskowych – w stosunku do podległych lub nadzorowanych jednostek organizacyjnych, organów organizacji społecznych, pracowników terenowej administracji rządowej oraz pracowników samorządowych;

3) władze naczelne organizacji społecznych:

a) w stosunku do pracowników i członków tych organizacji,

b) w stosunku do podległych im jednostek organizacyjnych, za pośrednictwem szefów wojewódzkich sztabów wojskowych;

4) osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, dyrektorzy (szefowie) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódcy (dyrektorzy, komendanci, szefowie) jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej – w stosunku do bezpośrednio im podporządkowanych jednostek organizacyjnych oraz żołnierzy pełniących w nich służbę, a także pracowników zatrudnionych w tych jednostkach;

5) Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – w stosunku do osób, o których mowa w § 2.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i pkt 4, mogą przedstawiać wnioski o nadanie medalu również w stosunku do innych jednostek organizacyjnych i innych osób niż określone w tym przepisie.

3. Wnioski o nadanie medalu przedstawia się do departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr nie później niż na 30 dni przed przewidywanym terminem jego wręczenia.

4. Wnioski o nadanie medalu jednostce organizacyjnej mają charakter opisowy, w pozostałych przypadkach stosuje się wzór wniosku stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 4. 1.3) Medal wręczają osoby, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1–3, w sposób uroczysty, w obecności: osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, dyrektorów (szefów) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych lub przedstawiciela wojewódzkiego sztabu wojskowego.

2. Żołnierzom w czynnej służbie wojskowej oraz pracownikom wojska medal wręczają dowódcy (szefowie) o uprawnieniach dyscyplinarnych co najmniej dowódcy pułku.

3. Osobom, o których mowa w § 2, medal wręczają szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych lub wojskowi komendanci uzupełnień.

§ 5.4) 1. Osobom wyróżnionym medalem wręcza się odznakę medalu i jego legitymację.

2. W przypadku nadania medalu jednostce organizacyjnej wręcza się odznakę medalu i akt jego nadania.

3. Wzór legitymacji medalu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

4. Wzór aktu nadania medalu określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 5a.5) W przypadku zagubienia lub zniszczenia odznaki posiadanego medalu departament Ministerstwa Obrony Narodowej właściwy do spraw kadr na prośbę wyróżnionej osoby lub jednostki organizacyjnej może ponownie wydać odznakę nadanego medalu. Ponowne wydanie odznaki medalu następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia. Wydanie wtórnika legitymacji następuje nieodpłatnie.

§ 6. 1. Odznaką medalu jest okrągły złocony, srebrzony lub patynowany na brązowo medal o średnicy 36 mm; umieszczony jest na nim hełm rycerski w koronie, otoczony liśćmi akantu, pod nim tarcza, na której jest umieszczony orzeł wojskowy w koronie; w otoku napis „ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU”; na odwrotnej stronie medalu jest umieszczony w środku dwuwierszowy, poziomy napis „WOJSKO POLSKIE”.

2. Medal nosi się na białej wstążce szerokości 38 mm, z pionowym czerwonym pasem szerokości 20 mm pośrodku.

3.6) Wzór graficzny odznaki medalu określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

§ 7. 1. Medal nosi się na lewej stronie piersi po orderach i odznaczeniach państwowych.

2. Zamiast medalu można nosić jego miniaturkę lub baretkę.

§ 8. Medale „Za zasługi dla obronności kraju”, nadane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, nosi się według dotychczasowego wzoru.

§ 9. Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 kwietnia 1966 r. w sprawie zasad i trybu nadawania medalu „Za udział w walkach o Berlin” i medalu „Za zasługi dla obronności kraju” oraz wzorów odznak tych medali i sposobu ich noszenia (Dz. U. Nr 14, poz. 89 oraz z 1969 r. Nr 18, poz. 138), w części dotyczącej medalu „Za zasługi dla obronności kraju”.

§ 10. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia7).

Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 19 kwietnia 1991 r.

Załącznik nr 18)

WZÓR – WNIOSEK O NADANIE MEDALU

infoRgrafika

strona druga

infoRgrafika

Załącznik nr 28)

WZÓR LEGITYMACJI MEDALU „ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU”

infoRgrafika

strona druga

infoRgrafika

Załącznik nr 38)

WZÓR AKTU NADANIA MEDALU „ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU”

infoRgrafika

Załącznik nr 49)

WZÓR RYSUNKOWY ODZNAKI MEDALU „ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU”

infoRgrafika

licowa strona

infoRgrafika

odwrotna strona

 

1) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 kwietnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad i trybu nadawania medalu „Za zasługi dla obronności kraju” oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia (Dz. U. poz. 519), które weszło w życie z dniem 30 maja 2012 r.

2) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.

3) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.

4) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.

5) Dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.

6) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.

7) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 maja 1991 r.

8) Dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.

9) Oznaczenie załącznika ustalone przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2013-10-17
  • Data wejścia w życie: 2013-10-17
  • Data obowiązywania: 2014-01-01
  • Dokument traci ważność: 2022-04-23

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA