| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Sprawozdanie nr WO/1/2012 Starosty Bełchatowskiego

z dnia 25 stycznia 2012r.

z pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok 2011

Skład Komisji przedstawia się następująco:
• Szczepan Chrzęst - przewodniczący Komisji
• Grzegorz Kępa - radny delegowany przez Radę Powiatu
• Krzysztof Kamieniak - radny delegowany przez Radę Powiatu
• Halina Gust - członek powołany zarządzeniem Nr 3/2011 Starosty Bełchatowskiego z dnia 18 stycznia 2011 r.
• Anna Pudlak - członek powołany zarządzeniem Nr 3/2011 Starosty Bełchatowskiego z dnia 18 stycznia 2011 r.
• Aleksander Frączkowski - członek powołany zarządzeniem Nr 3/2011 Starosty Bełchatowskiego z dnia 18 stycznia 2011 r.
• Renata Kasprzyk-Papierniak - Komenda Powiatowa Policji
• Sławomir Barasiński - Komenda Powiatowa Policji
• Danuta Grzybowska - Prokuratura Rejonowa
Komisja w 2011 roku odbyła 2 posiedzenia.
Pierwsze posiedzenie Komisji odbyło się w dniu 16 lutego 2011 roku i dotyczyło:
• przyjęcia protokołu z poprzedniego posiedzenia w 2010 r.,
• omówienie projektu sprawozdania Starosty Bełchatowskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w roku 2010, w tym dyskusja i głosowanie nad jego przyjęciem,
• omówienie sprawozdania z realizacji programu "Bezpieczny Powiat" w roku 2010 wraz z dyskusją i głosowaniem nad wydaniem opinii.
Wszyscy obecni członkowie głosowali za zatwierdzeniem protokołu z poprzedniego posiedzenia, tj. z dnia 17 grudnia 2010 r.
Kolejno zostało przedstawione zebranym sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok 2010, które zaopiniowano pozytywnie i skierowano pod obrady Rady Powiatu.
W dalszej kolejności został przedstawiony Komisji obszerny materiał z realizacji programu "Bezpieczny Powiat, który został opracowany w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Marszałka Województwa Łódzkiego na okres od stycznia 2001 do stycznia 2011 roku. Program ten został przyjęty uchwałą Nr 157 Rady Powiatu w Bełchatowie z dnia 23 lutego 2001 r. Wykonanie uchwały Rada powierzyła Zarządowi Powiatu w Bełchatowie.
Na rzecz "Bezpiecznego Powiatu" pracowały wydziały merytoryczne Starostwa Powiatowego w Bełchatowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowy Zarząd Dróg oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Zaprezentowany materiał został przyjęty bez dodatkowych pytań. Wszyscy obecni członkowie Komisji głosowali za wydaniem pozytywnej opinii do sprawozdania.
W dalszej części spotkania zebrani przyjęli jednogłośnie sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
W sprawach różnych zasygnalizowano duży problem z pseudokibicami, którzy wywołują lokalne zamieszki. Pomocna w tej sprawie zdaniem Pani Renaty Kasprzak-Papierniak-Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie ma być reorganizacja, służąca wygospodarowaniu większej liczby policjantów do pionu prewencji.
Drugie posiedzenie Komisji, które odbyło się w dniu 1 grudnia 2011 roku dotyczyło:
• przyjęcia protokołu z poprzedniego posiedzenia,
• przedstawienia i omówienia projektu budżetu Powiatu Bełchatowskiego na 2012 rok w części dotyczącej porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,
• zaopiniowania projektu budżetu Powiatu Bełchatowskiego na 2012 rok w części dotyczącej porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.
• przedstawienia informacji Komendy Powiatowej Policji o wybranych zagadnieniach z terenu powiatu.
Posiedzenie Komisji głównie dotyczyło zaopiniowania projektu budżetu powiatu na rok 2012 w zakresie zadań Starosty dotyczących porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. W dziale tym zaplanowano na 2012 rok wydatki w wysokości 5.171.000 zł. W porównaniu do roku 2011 wydatki maleją o 3,96 %. Członkowie Komisji zostali zapoznani z sytuacją finansową powiatu, stwierdzili iż przedstawiony projekt budżetu uwzględnia jedynie podstawowe zadania, ale nie oznacza jednak braku troski o bezpieczeństwo i porządek publiczny w powiecie bełchatowskim.
Ewentualne wsparcie zostanie określone po dokonaniu analizy wykonania budżetu za 2011 r. oraz możliwości pozyskania środków zewnętrznych.
Odbyła się także dyskusja dotycząca zaopiniowania projektu budżetu oraz protokołu z poprzedniego posiedzenia. Komisja jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Powiatu na 2012 rok w zakresie Bezpieczeństwa i Porządku, a jednocześnie wyraziła zaniepokojenie w związku ze zmniejszeniem dotacji w tym dziale.
Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie przedstawiła informację o stanie bezpieczeństwie na terenie powiatu w okresie 11-tu miesięcy 2011 roku. Pani Komendant oceniła, że ten rok choć jeszcze nie zakończony nie był rokiem dobrym. Natomiast w 11 miesiącach 2011 roku odnotowano znaczny spadek wypadków o 15%, ale niepokojący jest wzrost zabitych o 35%. Jeśli chodzi o przestępstwa o charakterze kryminalnym (kradzieże z włamaniem, kradzieże i włamania do samochodów), to od początku roku jest bardzo duża tendencja wzrostowa, co jest związane ze wzrostem bezrobocia.
Dużym problemem w naszym mieście są tzw. "pseudokibice", co powoduje wzrost przestępczości, a spadek wykrywalności w sprawach bójek i pobić.
W sprawach różnych Pan Aleksander Frączkowski, zwrócił się do Komendanta Powiatowego Policji z prośbą przeprowadzenia szkolenia lub ćwiczeń dla strażaków z OSP, z zakresu kierowania ruchem drogowym podczas wypadków, do momentu przyjazdu policji. Ponadto zwrócił się do Pana Starosty o wygospodarowanie 100.000 zł. dla Komendy PSP na zakup tzw. " szczęk życia", przeznaczonych do rozcinania ciężkich samochodów.
W okresie sprawozdawczym Komisja Bezpieczeństwa i Porządku poruszała na swych posiedzeniach istotne tematy z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wynikało to z zapisów ustawy o samorządzie powiatowym oraz z sytuacji codziennych. Dlatego też dalsza współpraca - inicjowana przez Komisję w tym zakresie - stanowić będzie podstawę do jej dalszej działalności.

Starosta Bełchatowski


Szczepan Chrzęst

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »