Dzienniki Urzędowe - rok 2012 poz. 3940
Uchwała nr XXII/185/12 Rady Miejskiej w Wyszkowie
z dnia 26 kwietnia 2012r.
w sprawie ustanowienia sztandaru miasta Wyszków
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 1978r. Nr 31, poz. 130 z późn. zm.) po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministra Administracji i Cyfryzacji Rada Miejska w Wyszkowie uchwala, co następuje:
§ 1. Ustanawia sie sztandar miasta Wyszków ,którego opis i wzór graficzny określają załączniki nr 1 i nr 2 do niniejszej uchwały.
§ 2. Przyjmuje się zasady używania sztandaru miasta Wyszków określone w załączniku nr 3 do niniejszej uchwały.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Wyszkowa.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
| Przewodniczący Rady |
Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXII/185/12
Rady Miejskiej w Wyszkowie
z dnia 26 kwietnia 2012 r.
OPIS SZTANDARU MIASTA WYSZKÓW
1. Sztandar miasta Wyszków jest dwustronny, ma kształt kwadratowego płata o wymiarach 100cm na 100 cm, przymocowanego za pomocą dziesięciu metalowych kółek do drzewc, zwieńczonego głowicą. Płaty tkaniny z trzech stron nie przylegających do drzewc obszyte są frędzlami w kolorze złotym.
2. Prawa strona płata sztandaru jest barwy czerwonej, w jego symetrycznym środku umieszczone jest Godło Państwa – Orzeł Biały zgodny z urzędowym, obecnie obowiązującym wzorem godła Rzeczypospolitej Polskiej. Godło Państwa – Orzeł Biały zajmuje 2/3 powierzchni prawej strony płatu sztandaru.
3. Lewa strona płata sztandaru jest barwy błękitnej, pośrodku którego znajduje się herb Gminy Wyszków. Pod herbem umieszczony jest półwieniec w kolorze złotym ułożony z liści dębowych, spięty u dołu wstęgą biało-czerwoną. Półwieniec z liści symbolizuje położenie Wyszkowa między Puszczą Białą i Puszczą Kamieniecką.
Nad herbem Gminy Wyszkowa w górnej części lewej strony płata sztandaru rozmieszczono dwa herby. W lewym górnym rogu herb króla Polski Jana Olbrachta, który nadał w 1501 r. prawa miejskie dla Wyszkowa.
W prawym górnym rogu herb biskupa płockiego Wincentego Przerębskiego herbu Nowina, który nadał Wyszkowowi w 1502r.chełmińskie prawo miejskie ustanowione w 1501r przez króla Jana Olbrachta. Herby wykonano wg. historycznych wzorów.
W górnej części płatu centralnie nad herbem Wyszkowa umieszczono napis WYSZKÓW i datę 1502 oznaczającą rok nadania praw miejskich dla Wyszkowa. Cały napis wykonany jest w kolorze złotym.
4. Drzewce sztandaru wykonane jest z tłoczonego drewna, Zakończone od góry metalowym okuciem w kształcie walca, zwieńczone odlanym w metalu wizerunkiem obelisku Wazów- najcenniejszego z zabytków Wyszkowa, powstałego po 1655r z fundacji króla Jana Kazimierza, dla uczczenia pamięci brata Karola Ferdynanda Wazy. Dolny koniec drzewc jest zakończony metalowym okuciem. Wszystkie metalowe elementy sztandaru wykonane ze stopu w kolorze złota.
| Przewodniczący Rady |
Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XXII/185/12
Rady Miejskiej w Wyszkowie
z dnia 26 kwietnia 2012 r.
Zalacznik2.pdf
WZÓR SZTANDARU MIASTA WYSZKÓW
Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr XXII/185/12
Rady Miejskiej w Wyszkowie
z dnia 26 kwietnia 2012 r.
ZASADY UŻYWANIA SZTANDARU MIASTA WYSZKÓW.
§ 1. 1. Sztandar miasta Wyszków może być używany jedynie w sposób zapewniający mu należytą cześć i szacunek.
2. Używanie sztandaru nie może godzić w dobre obyczaje, prestiż i interes Gminy Wyszków.
3. Sztandar powinien być w sposób szczególny chroniony, przechowywany i eksponowany.
4. Sztandar przechowywany jest w siedzibie w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie, w miejscu do tego przeznaczonym.
5. Opiekę nad sztandarem sprawuje Burmistrz.
§ 2. 1. Sztandar używany jest w szczególności podczas:
1) uroczystej sesji;
2) nadawania honorowych tytułów,
3) uroczystości gminnych i państwowych.
2. Sztandar może być również używany w czasie innych uroczystości niż wymienione w ust. 1. Decyzję w tej sprawie podejmuje Burmistrz.
3. Uroczystość z udziałem sztandaru ma zawsze charakter i przebieg oficjalny.
§ 3. 1. Podczas wystąpień sztandar niesiony jest przez poczet sztandarowy.
2. Skład pocztu sztandarowego może być stały lub wyznaczony przez Burmistrza Wyszkowa na każdą uroczystość oddzielnie.
3. Poczet sztandarowy stanowią: chorąży z dwuosobową asystą.
4. Członkowie pocztu sztandarowego występują w ubiorach wizytowych, szarfie w kolorze biało-czerwonym przepasanej przez prawe ramię, białych rękawiczkach.
5. Atrybuty pocztu sztandarowego przechowywane są w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie.
§ 4. Ustala się następujące zasady używania sztandaru:
1. Podczas uroczystości sztandar trzymany jest przez chorążego w pozycji "Spocznij" (pionowo), chyba że zaistnieją okoliczności, które wymagają pozycji sztandaru "Baczność" (pochylony pod kątem ok. 60°).
2. Podczas trwania uroczystości chorąży nie może odstawić sztandaru.
3. Sztandarowi nadaje się pozycję "Baczność" (pochyla się) wyłącznie w sytuacji:
1) odgrywania i/lub śpiewania hymnu państwowego;
2) przeistoczenia, podniesienia i błogosławieństwa w trakcie nabożeństwa religijnego;
3) dekorowania sztandaru odznaczeniem;
4) oddawania honorów osobom lub symbolom, po komendzie: "Sztandar prezentuj!" (chorąży pochyla sztandar w przód do ok. 45°, mając bławat przed sobą).
§ 5. Ustala się następujące zasady wprowadzania i wyprowadzania sztandaru:
1. Sztandar wprowadza się na początku uroczystości, chyba że jej charakter lub program wymuszają inną kolejność.
2. Prowadzący uroczystość podaje komendę dla uczestników uroczystości: "Całość powstań!" Baczność! Sztandar wprowadzić!".
3. Sztandar wprowadza i wyprowadza poczet sztandarowy poruszający się krokiem marszowym, a chorąży zajmuje środkowe (drugie z kolei) miejsce.
4. Podczas przemarszu chorąży trzyma sztandar na prawym ramieniu, mając bławat za sobą, a drzewce pod kątem ok. 45°, natomiast podczas wprowadzania sztandaru chorąży trzyma sztandar pod kątem ok. 60°.
5. Po zajęciu miejsca przez poczet sztandarowy (przodem do uczestników uroczystości) chorąży utrzymuje sztandar w pozycji "Baczność" (pochylony pod kątem ok. 60°), a członkowie pocztu sztandarowego przyjmują postawę "Baczność".
6. Pada komenda: "Spocznij!" (uczestnicy uroczystości mogą usiąść), członkowie pocztu sztandarowego przyjmują postawę "Spocznij".
7. Rozpoczyna się dalsza część uroczystości.
8. Sztandar wyprowadza się po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, po komendzie prowadzącego uroczystość: "Baczność! Sztandar wyprowadzić!".
9. Po opuszczeniu miejsca uroczystości przez poczet sztandarowy, następuje komenda: "Spocznij!" (uczestnicy uroczystości mogą usiąść).
| Przewodniczący Rady |
- Data ogłoszenia: 2012-05-11