Dzienniki Urzędowe - rok 2012 poz. 5509
Uchwała nr XXIV/109/12 Rady Gminy Korytnica
z dnia 22 czerwca 2012r.
w sprawie przyjęcia programu zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie GMINY KORYTNICA
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591, ze zmianami)) i art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt ( Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002, ze zmianami) po zaopiniowaniu przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, organizacje społeczne działające na terenie gminy, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt oraz dziarżawców i zarządców obwodów łowieckich działających na terenie gminy, Rada Gminy Korytnica uchwala, co następuje:
§ 1.
Przyjmuje się program zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Korytnica w brzmieniu załącznika do niniejszej uchwały.
§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Korytnica.
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
| Przewodnicząca Rady Gminy |
Załącznik do Uchwały Nr XXIV/109/12
Rady Gminy Korytnica
z dnia 22 czerwca 2012 r.
Program zapobiegający bezdomności zwierząt na terenie Gminy Korytnica
WPROWADZENIE
Zwierzęta domowe towarzyszą człowiekowi od wieków i są wykorzystywane przez niego do różnych celów. Niejednokrotnie są to towarzysze naszych zabaw, stróże naszych domostw oraz domowe maskotki. Jednak posiadanie psa lub kota wymaga od właściciela podporządkowania się ogólnie przyjętym zasadom współżycia społecznego i obowiązującemu prawodawstwu.
Stosunek człowieka do zwierząt oraz warunki w jakich zwierzęta żyją a także problem niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt domowych a w szczególności psów i kotów to problematyka, którą zajmują się organizacje rządowe i pozarządowe na całym świecie.
Obowiązkiem ludzi jest ochrona i opieka nad zwierzętami, jako istotami zdolnymi do odczuwania cierpienia a co za tym idzie obowiązkiem jest sprawowanie skutecznej kontroli nad liczebnością populacji tych zwierząt.
W celu realizacji zadań określonych przepisami, właściwe organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego współdziałają ze służbami weterynaryjnymi oraz innymi instytucjami, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
Rozdział I
Cel programu
Celem programu jest realizacja zadań własnych polegających na:
1. prowadzeniu działań służących zapewnieniu odpowiedniej opieki bezdomnym zwierzętom z
terenu Gminy Korytnica,
2. ograniczeniu niekontrolowanego przyrostu liczebności bezdomnych zwierząt domowych,
w szczególności psów i kotów,
3. współpracy z organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest
przeciwdziałanie bezdomności zwierząt,
4. współpraca z służbami weterynaryjnymi a także wszystkimi osobami, które
podejmują działania zmierzające do poprawy bytowania zwierząt,
5. Zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Gminy.
Rozdział II
Zakres realizacji programu
Program obejmuje wszelkie działania Gminy mające na celu realizację założonych celów poprzez:
a) wyłapywanie bezdomnych zwierząt z terenu gminy,
b) zapewnienie opieki wyłapanym zwierzętom,
c) dążenie do zmniejszenia populacji bezdomnych zwierząt,
d) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z
udziałem zwierząt;
e) wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich;
f) edukację mieszkańców gminy w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt
oraz obowiązków właścicieli wobec zwierząt domowych,
g) współpracę z organizacjami, których statutowym celem jest przeciwdziałanie bezdomności
zwierząt,
h) współpraca z organami stojącymi na straży przestrzegania prawa,
i) współpraca z samorządami i innymi instytucjami administracji publicznej,
j) inne działania służące osiąganiu założonych w programie celów,
Rada Gminy uchwalając coroczny budżet będzie w miarę możliwości finansowych gminy,
zapewniać w nim środki finansowe na realizację zadań związanych z realizacją
Programu zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Korytnica
Rozdział III
Formy i sposoby realizacji programu
1. Wyłapywanie bezdomnych zwierząt i zapewnienie im opieki.
W celu zapewnienia należytej ochrony zwierząt domowych oraz opieki nad bezdomnymi zwierzętami na terenie Gminy Korytnica będzie prowadzone, w miarę możliwości technicznych i finansowych, wyłapywanie bezdomnych zwierząt domowych, w szczególności psów.
Ze względu na znikome zjawisko bezdomności kotów, ich wyłapywanie będzie się odbywało jedynie w przypadkach uzasadnionego zagrożenia ich życia i zdrowia.
Zgodnie z art. 4 pkt.16 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. O ochronie zwierząt
(Dz.U.z 2003r. Nr 106, poz.1002 ze zmianami) ilekroć mowa o „zwierzętach bezdomnych” -
rozumie się przez to zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały.
Wyłapywanie bezdomnych zwierząt będzie prowadzone wyłącznie w przypadkach nie cierpiących zwłoki lub uzasadnionego zagrożenia z ich strony, po wcześniejszym zgłoszeniu przez mieszkańców gminy, które zostanie potwierdzone pisemnym oświadczeniem zgłaszającego. Zgłoszenia będą przyjmowane w:
– Urzędzie Gminy w Korytnicy w godzinach pracy urzędu,
– Komendzie Powiatowej Policji w Węgrowie poza godzinami pracy Urzędu Gminy
w Korytnicy,
Zgłaszający w pisemnym oświadczeniu zobowiązany jest do podania własnych danych osobowych oraz udzielenia niezbędnych informacji mogących pomóc w identyfikacji i wyłapaniu psa oraz ewentualnego ustalenia właściciela zwierzęcia.
Wyłapywania dokona wyspecjalizowana firma uprawniona do wykonywania takich czynności
na podstawie umowy zawartej z Gminą Korytnica. Odławianie bezdomnych zwierząt będzie
prowadzone za pomocą specjalistycznego sprzętu, który nie będzie stwarzał zagrożenia dla życia
i zdrowia zwierząt, oraz nie będzie zadawał im cierpienia.
Bezdomne zwierzęta po wyłapaniu zostaną przewiezione, w celu zapewnienia im dalszej opieki do schroniska dla bezdomnych zwierząt, spełniającego wymogi określone w odrębnych przepisach, posiadającego stosowną umowę z Gminą Korytnica. W przypadku braku umowy z podmiotem wykonującym usługi odłowu i transportu zwierząt lub braku możliwości wykonania usługi przez podmiot, z którym została zawarta w tym zakresie umowa, Gmina zleca wykonanie usługi odłowu i przewiezienia psa do schroniska innemu, dostępnemu w danym czasie podmiotowi w przypadku,gdy zwierzę bezdomne znajduje się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu lub gdy zwierzę zagraża życiu lub zdrowiu człowieka.
Podczas wyłapywania zwierząt, w przypadkach koniecznych Gmina zapewni opiekę weterynaryjną nad psami zranionymi lub chorymi.
W przypadku ustalenia właściciela wyłapanego zwierzęcia, wszystkimi kosztami związanymi
z wyłapaniem i zapewnieniem niezbędnej opieki zwierzęciu, obciąża się dotychczasowego właściciela.
Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem bezdomnych zwierząt realizuje Gmina na podstawie umowy zawartej z lekarzem weterynarii.
Zapewnienie opieki i właściwych warunków bytowania bezdomnym zwierzętom gospodarskim powierza się właścicielowi gospodarstwa rolnego w ramach zawartej między stronami umowy. Umowa może być zawarta z właścicielem gospodarstwa rolnego,który nie był karany za naruszenie przepisów ustawy o ochronie zwierząt.
2. Ograniczenie niekontrolowanego przyrostu liczebności bezdomnych zwierząt
domowych, w szczególności psów i kotów.
W celu zmniejszenia populacji bezdomnych zwierząt domowych przeprowadzane będą zabiegi sterylizacji albo kastracji oraz usypiania ślepych miotów. Zabiegowi sterylizacji albo kastracji poddawane będą zwierzęta bezdomne po ich wyłapaniu i przewiezieniu do schroniska dla zwierząt posiadającego stosowną umowę zawartą z Gminą Korytnica. W/w zabiegi będą przeprowadzane przez lekarza weterynarii z którym schronisko dla bezdomnych zwierząt zawarło umowę na świadczenie takich usług.
Na terenie Gminy Korytnica przewiduje się również prowadzenie doraźnego usypiania bezdomnych zwierząt w uzasadnionych przypadkach oraz usypiania ślepych miotów psów
i kotów. Działania te będą prowadzone w porozumieniu z odpowiednimi instytucjami
i organizacjami na podstawie zapisów ustawy o ochronie zwierząt (art.33 i art.33a).
Usypianie ślepych miotów będzie prowadzone na podstawie stosownej umowy zawartej przez Gminę Korytnica z lekarzem weterynarii.
3. Współpraca z organizacjami społecznymi, organami stojącymi na straży prawa,
i instytucjami administracji publicznej oraz inne działania służące osiąganiu założonych
w programie celów.
W ramach realizacji programu przewiduje się nawiązanie współpracy z organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest przeciwdziałanie bezdomności zwierząt, z Inspekcją Weterynaryjną i służbami weterynaryjnymi a także wszystkimi osobami , które podejmują działania zmierzające do poprawy bytowania zwierząt, z organami stojącymi na straży przestrzegania prawa i instytucjami administracji publicznej.
Współpraca będzie polegać na:
• prowadzeniu akcji edukacyjnych wśród mieszkańców na temat zasad humanitarnego traktowania zwierząt oraz odpowiedzialnej opieki nad nimi,
• prowadzeniu akcji edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży szkolnej na temat zasad humanitarnego traktowania zwierząt oraz odpowiedzialnej opieki nad nimi,
• zachęcenie nauczycieli w szkołach i przedszkolach z terenu gminy do włączenia do treści programowych w dziedzinie ochrony środowiska, zagadnień związanych z humanitarnym traktowaniem zwierząt , oraz ich prawidłowa opieką,
• organizowanie konkursów, akcji, prelekcji dla dzieci i młodzieży z terenu gminy przy współudziale Organizacji Pozarządowych na temat humanitarnego traktowania zwierząt , opieki i prawidłowego zachowania się w stosunku do obcego zwierzęcia,
• współpraca z organami stojącymi na straży prawa w celu konsekwentnego egzekwowania przepisów dotyczących utrzymywania i traktowania zwierząt,
• bieżąca współpraca z z sąsiednimi samorządami szczebla gminnego w celu prowadzenia wspólnych działań mających na celu zapobieganie bezdomności zwierząt, w szczególności psów i kotów,
• bieżąca współpraca z organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest przeciwdziałanie bezdomności zwierząt,
• współpraca z lokalnymi mediami w celu promowania ochrony i humanitarnego traktowania zwierząt oraz odpowiedzialnej opieki nad nimi, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania problemowi bezdomności psów i kotów.
Rozdział IV
Środki finansowe na realizację zadań wynikających z programu zabezpiecza się w
budżecie Gminy Korytnica na 2012 rok.
Lp | Jednostka realizująca | Środki finansowe (zł) | Zadania jednostki |
1 | Urząd Gminy Korytnica ul.Małkowskiego 20 | 3 000.00 | - zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt – 50% kwoty , - odławianie bezdomnych zwierząt –20% kwoty, - opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie – 5% kwoty, - obligatoryjna sterylizacja albo kastracja zwierząt w schronisku dla zwierząt – 0% kwoty, - poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt – 0% kwoty, - usypianie ślepych miotów – 10% kwoty, - wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich – 5% kwoty, - zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt- 10% kwoty
|
Rozdział V
Podsumowanie
Realizacja programu zależy przede wszystkim od zaangażowania i wspólnej pracy mieszkańców gminy Korytnica, samorządów, instytucji publicznych i organizacji społecznych.
Efektem tego powinno być:
– zahamowanie niekontrolowanego przyrostu populacji zwierząt, które pozostają bez
należytej opieki i mogą stwarzać zagrożenie dla ludzi i zwierząt,
– podniesienie świadomości społecznej w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt jako
istot, którym jesteśmy winni opiekę i szacunek.
Przewodnicząca Rady Gminy
Jadwiga Jaczewska
Uzasadnienie
do Uchwały Nr XXIV/109/12
Rady Gminy Korytnica
z dnia 22 czerwca 2012 roku
w sprawie przyjęcia programu zapobiegania bezdomności zwierząt
na terenie Gminy Korytnica
Zgodnie z art. 11 ust. 1, ustawy o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002z późn. zm.) zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom należy do zadań własnych gmin,a do kompetencji Rady Gminy Korytnica należy przyjęcie programu zapobiegania bezdomności zwierząt na podstawie art. 11a ust. 1 w/w ustawy.
Realizując ten ustawowy obowiązek, został przygotowany Program zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Korytnica, który stanowi załącznik do niniejszej uchwały. Reguluje on zasady opieki nad bezdomnymi zwierzętami i ograniczania problemu ich bezdomności.
Celem Programu jest w szczególności:
1) zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom z terenu gminy ,
2) ograniczenie populacji bezdomnych zwierząt poprzez usypianie ślepych miotów, sterylizację i
kastrację psów i kotów,
3) edukacja mieszkańców w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt oraz obowiązków
właścicieli wobec zwierząt domowych.
Wypełniając obowiązek o którym mowa w art.11a ust.7, pkt 1, 2 i 3 ustawy z dnia21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2003r. Nr.106, poz.1002, ze zmianami), Wójt Gminy Korytnica przekazał do zaopiniowania projekt programu Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Węgrowie, Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Polsce Zarząd Głównyw Warszawie, Kołom Łowieckim działającym na terenie gminy tj. Pobudka, Las, Soból i Panna oraz Bóbr.
| Przewodnicząca Rady Gminy |
- Data ogłoszenia: 2012-07-23