Załącznik do uchwały nr XXXVI/234/14
Rady Gminy Bukowiec
z dnia 26 lutego 2014 r.
Tryb i sposób powoływania i odwoływania Członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania
§ 1. 1. Gmina podejmuje działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, między innymi organizując pracę Zespołu Interdyscyplinarnego.
2. Zespół Interdyscyplinarny realizuje działania określone w Gminnym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie i w ramach realizacji założeń Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
3. Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań przedstawicieli różnych podmiotów oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Do zadań Zespołu Interdyscyplinarnego należy w szczególności:
a) diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie,
b) podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku,
c) inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie,
d) rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym,
e) inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
§ 2. W celu realizacji działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie Wójt Gminy powołuje Zespół Interdyscyplinarny spośród przedstawicieli :
1) jednostek organizacyjnych pomocy społecznej;
2) gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych;
3) Policji;
4) oświaty;
5) ochrony zdrowia;
6) organizacji pozarządowych.
W skład zespołu interdyscyplinarnego wchodzą także kuratorzy sądowi.
§ 3. 1. Zespół działa na podstawie Porozumień zawartych pomiędzy Wójtem, a podmiotami o których mowa w § 2.
2. Przedstawiciele podmiotów ,o których mowa w § 2 wyznaczeni są przez kierownika jednostki i delegowani do prac w Zespole.
3. W skład Zespołu Interdyscyplinarnego z ramienia gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych wchodzi przewodniczący komisji lub członek komisji wskazany przez przewodniczącego.
4. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego wykonują zadania w ramach obowiązków służbowych lub zawodowych.
§ 4. 1. Skład Zespołu Interdyscyplinarnego zostaje ustalony Zarządzeniem Wójta Gminy spośród członków wyznaczonych przez poszczególne podmioty. Członkowie powoływani są na czas nieokreślony z możliwością odwołania.
2. Skład Zespołu nie jest stały i zależy od problemu występującego w rodzinie.
3. W ramach Zespołu Interdyscyplinarnego tworzy się:
a) grupę strategiczną,
b) grupę roboczą.
4. Grupę strategiczną stanowią wszyscy członkowie Zespołu, specjaliści z dziedzin istotnych do przeciwdziałania przemocy w rodzinie, którzy spotykać się będą raz na trzy miesiące, celem diagnozowania, przyjęcia strategii działania, określenia planów działania. 5.Grupę roboczą stanowią pracownicy socjalni, zgodnie z miejscem zamieszkania rodziny, w obsługiwanym rejonie socjalnym, policjanci zgodnie z miejscem zamieszkania rodziny, w obsługiwanym rejonie, nauczyciele, wychowawcy uczący dzieci z rodzin dotkniętej przemocą.
6. Grupa robocza prowadzić będzie działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w przypadkach konkretnych rodzin, cele pracy będą różne w zależności od potrzeb w danej rodzinie.
§ 5. 1. Zespół Interdyscyplinarny ustala harmonogram pracy, inicjuje i koordynuje pracę grup roboczych, wspiera ich działania, monitoruje pracę grup , diagnozuje problemy lokalnej społeczności związane z przemocą domową, podejmuje przeciwdziałania zjawisku przemocy, inicjuje interwencje w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, rozpowszechnia informacje o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowiskach lokalnych.
2. Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego zostaje wybrany na pierwszym posiedzeniu Zespołu, spośród jego Członków, w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
3. O wyborze Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego zostaje pisemnie powiadomiony Wójt Gminy.
4. Przewodniczący może zostać odwołany na podstawie:
a) uzasadnionego pisemnego wniosku któregokolwiek z członków Zespołu Interdyscyplinarnego. Odwołanie następuje w wyniku głosowania jawnego, zwykłą większością głosów,
b) pisemnej rezygnacji Przewodniczącego,
c) uzasadnionego, pisemnego wniosku Wójta Gminy.
5. Odwołanie Przewodniczącego skutkuje koniecznością powołania nowego Przewodniczącego, zgodnie z zapisami pkt. 2.
6. Członek Zespołu Interdyscyplinarnego i grupy roboczej może zostać odwołany w trybie natychmiastowym, w przypadku uzasadnionego podejrzenia naruszenia zasad poufności danych i informacji uzyskanych w ramach działania w Zespole Interdyscyplinarnym mocą Zarządzenia Wójta.
7. Zespół zwołuje Przewodniczący Zespołu, który informuje członków o posiedzeniu.
8. Miejscem spotkań Zespołu Interdyscyplinarnego wyznacza się budynek Urzędu Gminy w Bukowcu.
9. Pierwsze spotkanie Zespołu Interdyscyplinarnego zwołuje Wójt Gminy.
10. Obsługą organizacyjno - techniczną Zespołu zajmuje się pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bukowcu wyznaczony przez Kierownika.
11. Z posiedzenia Zespołu sporządzana jest lista obecności , protokół oraz prowadzona jest dokumentacja z prowadzonych spraw, opis działań do podjęcia.
12. Uczestnictwo w spotkaniach Zespołu Interdyscyplinarnego jest obowiązkowe.
§ 6. Główne działania wobec rodzin dotkniętych przemocą realizowane będą w grupach roboczych, które są narzędziem pomocniczym w pracy instytucji powołanych do wspierania osób i rodzin w kryzysie oraz ochronie przed dalszym krzywdzeniem. Zespół Interdyscyplinarny zwoływany będzie w sytuacjach najtrudniejszych, które wymagają wspólnej, interdyscyplinarnej współpracy.
§ 7. Członkowie grupy roboczej spotykają się lub kontaktują ze sobą wzajemnie także w inny sposób, w zależności od potrzeb jakie występują w danej rodzinie. Osoby upoważnione do monitorowania środowisk to: pracownik socjalny, policjant dzielnicowy.
§ 8. 1. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego i grup roboczych, są zobowiązani do przestrzegania polityki bezpieczeństwa wynikającej z przepisów prawa.
2. Każdy członek Zespołu Interdyscyplinarnego przed udziałem w pierwszym posiedzeniu składa pisemne oświadczenie o zachowaniu poufności wszelkich informacji i danych uzyskanych przy realizacji zadań w ramach pracy w Zespole zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
3. Wszelkie działania interdyscyplinarne podejmowane będą w oparciu o procedurę "Niebieskiej Karty"