reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Uchwała nr IX/55/15 Rady Gminy Kuźnica

z dnia 28 października 2015r.

w sprawie przyjęcia Stanowiska Rady Gminy Kuźnica w przedmiocie konieczności przebudowy drogi krajowej S19 na odcinku Białystok - Kuźnica

Na podstawie art. 10 ust. 2 i art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1515 t. j.) Rada Gminy Kuźnica uchwala, co następuje:

§ 1. Przyjmuje się pozytywne Stanowisko Rady Gminy Kuźnica w sprawie konieczności przebudowy drogi krajowej S19 na odcinku Białystok - Kuźnica, o treści stanowiącej Załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Zobowiązać Wójta Gminy Kuźnica do przesłania stanowiska, o którym mowa w § 1:

1) Ministrowi Transportu, ul. Chałubińskiego 4/6, 00 - 928 Warszawa,

2) Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad, ul. Wronia 53, 00 - 874 Warszawa,

3) Dyrektorowi Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, ul. Zwycięstwa 2, 15 - 703 Białystok

4) Staroście Sokólskiemu ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 8, 16 - 100 Sokółka,

5) Wojewodzie Podlaskiemu, ul. Mickiewicza 3, 15 - 213 Białystok.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kuźnica.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Kuźnica.

Przewodniczący Rady Gminy Kuźnica


mgr inż. Janusz Bilmin


Załącznik do Uchwały Nr IX/55/15
Rady Gminy Kuźnica
z dnia 28 października 2015 r.

Stanowisko Rady Gminy Kuźnica w przedmiocie konieczności przebudowy drogi krajowej S19 na odcinku Białystok - Kuźnica.

Przedmiotowa uchwała stanowi wyraz wsparcia inicjatywy społeczeństwa popierającego przyśpieszenie działań w zakresie przebudowy drogi krajowej nr 19 przebiegającej przez tereny gmin: Sokółka, Czarna Białostocka oraz Kuźnica, w województwie podlaskim. Inwestycja polegająca na przebudowie drogi S 19 na odcinku Białystok - Kuźnica ma celu m. in. stworzenie warunków wzrostu konkurencyjności regionu, uzyskanie drożności drogowej sieci komunikacyjnej, udoskonalenie jakości usług transportowych oraz podniesienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na w/w odcinku drogi S 19.

Problem z dojazdem do przejścia granicznego w Kuźnicy od strony Białegostoku istnieje od wielu lat. Wzmożony ruch samochodów ciężarowych i osobowych oraz oczekiwanie ww. pojazdów w długich kolejkach przed przejściem granicznym w Kuźnicy stwarza dodatkowe zagrożenie w lokalnym ruchu komunikacyjnym. Nawierzchnia drogi krajowej S19 w szczególności na odcinku Wasilków - Kuźnica jest zniszczona, a przez to niebezpieczna. Głębokie koleiny stwarzają zagrożenie dla wszystkich pojazdów w ruchu drogowym. Istotnym zagrożeniem w ruchu drogowym jest jazda w obu kierunkach jednym pasem ruchu, przy kolejce pojazdów osobowych i ciężarowych oczekujących na odprawę na przejściu granicznym w Kuźnicy. Niejednokrotnie kolejki ww. pojazdów sięgają miejscowości Horodnianka w Gminie Czarna Białostocka.

Planowana przebudowa autostrady na odcinku Mińsk - Grodno, spowoduje istotne zwiększenie przepustowości na przejściu granicznym kołowym w Kuźnicy. Powyższe związane również ze wzrostem natężenia ruchu wszystkich pojazdów na odcinku drogi krajowej S 19.

Ewentualne zaniechanie przebudowy drogi krajowej S 19 na odcinku Białystok - Kuźnica spowoduje obciążenie ruchem pojazdów w kierunku przejścia granicznego w miejscowości Kuźnica i w efekcie znacznie pogorszy obsługę komunikacyjną oraz spowoduje zablokowanie komunikacyjne w miejscowości Kuźnica.

W kierunku do przejścia granicznego w Kuźnicy występuje obecnie największe natężenie ruchu pojazdów na drodze krajowej nr 19. Przebudowa drogi krajowej S 19 na ww. odcinku służyć będzie zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze oraz zwiększeniu skuteczności działań Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego. Powyższe rozwiązanie umożliwi ww. służbom właściwą ochronę bezpieczeństwa obywateli zamieszkujących tereny gmin Sokółka, Czarna Białostocka i Kuźnica oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Mając na względzie powyższe, w ocenie Rady Gminy Kuźnica, inwestycja polegająca na przebudowie drogi krajowej S 19 na odcinku Białystok - Kuźnica jest konieczna.

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama