| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN.4131.95.2012 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego

z dnia 6 kwietnia 2012r.

Na podstawie art. 91 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r nr 142, poz. 1591 z późn.zm.), stwierdzam nieważność uchwały Nr XIII/117/2012 Rady Miejskiej w Szczytnie z dnia 29 lutego 2012r w sprawie ustalenia cen i opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej na terenie gminy miejskiej Szczytno i Gminy Szczytno - w części dotyczącej wyrażenia "na podstawie dowodu osobistego" zawartego w pkt1 lit. k) załącznika Nr 2 do uchwały

Uzasadnienie:

Rada Miejska w Szczytnie, powołując się na art. 18 ust.2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym, art.8 ust.1 ustawy z dnia 5 lipca 2001r. o cenach (Dz.U. z 2001r. Nr 97, poz.1050 z późn.zm) oraz art. 15 ust. 5 i art. 34a ust.2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 prawo przewozowe (Dz.U z 2000r Nr 50,poz.601 z późn.zm), podjęła uchwałę w sprawie ustalenia cen i opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej na terenie gminy miejskiej Szczytno i Gminy Szczytno

W załączniku nr 2 do uchwały Rada Miejska w Szczytnie uchwaliła zasady korzystania z uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej na terenie Gminy Miejskiej Szczytno i Gminy Szczytno. W punkcie 1 lit.k) postanowiono, iż do bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach uprawnione są osoby które ukończyły 70 lat życia. Jednocześnie postanowiono, iż jedynym dokumentem na podstawie którego ustala się uprawnienie do skorzystania z bezpłatnego przejazdu z uwagi na osiągnięcie wieku 70 lat jest dowód osobisty.

Powyższy zapis narusza uprawnienia obywateli innych państw Unii Europejskiej, którym ulgi w opłatach za przejazd środkami komunikacji publicznej winny przysługiwać na tych samych warunkach co obywatelom polskim. Nie dysponują oni dowodami osobistymi, lecz innymi dokumentami, które opatrzone zdjęciem umożliwiają ustalenie tożsamości,wieku i obywatelstwa danej osoby. Takie dokumenty stanowią odpowiednik dowodu osobistego i są wystarczającą podstawą do ustalenia uprawnień danej osoby do korzystania z bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską.

Ograniczenie dokumentów, na podstawie których następuje potwierdzenie wieku danej osoby do dowodu osobistego, w sposób nieuprawniony pozbawia obywateli innych państw Unii Europejskiej możliwości skorzystania z ulg w przejazdach komunikacją miejską.

Mając powyższe na uwadze należało rozstrzygnąć jak na wstępie.

Od niniejszego rozstrzygnięcia przysługuje prawo wniesienia, za pośrednictwem Wojewody, skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie w terminie 30 dni od daty jego otrzymania.

wz. Wojewody
Wicewojewoda


Jan Maścianica

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »