reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN.4131.256.2012 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego

z dnia 29 października 2012r.

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) stwierdzam nieważność uchwały Nr XVII-183/2012 Rady Miejskiej w Olsztynku z dnbia 27 września 2012 r. w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych - w części § 3 ust. 4.

Uzasadnienie

Uchwałą, o której mowa na wstępie, na podstawie art. 40 ust. 8 i 9 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 z późn. zm.) Rada Miejska uchwaliła wysokość stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych.

W § 3 ust. 4 uchwały Rada Miejska postanowiła, iż za niepełny rok kalendarzowy wysokość rocznych stawek obliczana jest proporcjonalnie do liczby miesięcy umieszczenia urządzenia w pasie drogowym lub na obiekcie inżynierskim.

Przedmiotowy zapis uchwały jest niezgodny z prawem.

Stosownie do treści art. 40 ust. 5 ustawy o drogach publicznych, opłatę za zajęcie pasa drogowego w celu, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni pasa drogowego zajętej przez rzut poziomy urządzenia i stawki opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego pobieranej za każdy rok umieszczenia urządzenia w pasie drogowym, przy czym za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inżynierskim przez okres krótszy niż rok, opłata obliczana jest proporcjonalnie do liczby dni umieszczenia urządzenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inżynierskim.

Ustalenie w uchwale, że za niepełny rok kalendarzowy wysokość opłaty obliczana jest proporcjonalnie do liczby miesięcy umieszczenia urządzenia w pasie drogowym lub na obiekcie inżynierskim jest niezgodne z wyżej cytowanym przepisem i prowadziłoby do nieuzasadnionego zawyżania tych opłat (np. za pierwszy dzień miesiąca zajęcia pasa drogowego opłata naliczana byłaby za cały miesiąc, zamiast za jeden dzień).

W związku z powyższym, przedmiotowa uchwała w w/w zakresie jest niezgodna z art. 40 ust. 5 ustawy o drogach publicznych.

Dlatego orzeczono jak w sentencji.

Na niniejsze rozstrzygnięcie służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie za pośrednictwem Wojewody Warmińsko- Mazurskiego w terminie 30 dni od daty jego otrzymania.

wz. WojewodaJan Maścianica
Wicewojewoda

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama