reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Uchwała nr XII/77/11 Rady Gminy Mieścisko

z dnia 28 grudnia 2011r.

w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (za wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz zasad usytuowania na terenie Gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych

Na podstawie art.18 ust 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001r. ze zm.) oraz art. 12 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tj. Dz. U. Nr 70, poz. 437 z 2007r. ze zm.).

§ 1. Ustala się dla terenu Gminy Mieścisko liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (za wyjątkiem piwa):

- 30 punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży,

- 8 punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

§ 2. Ustala się następujące zasady usytuowania na terenie Gminy miejsc sprzedaży napojów alkoholowych oraz warunki sprzedaży tych napojów:

1. Miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych nie mogą być usytuowane w odległości mniejszej niż 30 m od obiektów chronionych, to jest:

a) przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowo - wychowawczych,

b) obiektów kultu religijnego,

c) obiektów sportowych i rekreacyjnych,

d) cmentarzy.

2. Odległość o której mowa w ust. 1 mierzy się wzdłuż osi dróg publicznych od wejścia do punktu sprzedaży i podawania napojów alkoholowych do głównego wejścia do obiektów chronionych o których mowa w ust. 1.

3. W przypadku braku dróg publicznych odległość 30 m mierzy się według najkrótszej powszechnie dostępnej drogi od wejścia do punktu sprzedaży i podawania napojów alkoholowych do głównego wejścia do obiektów chronionych o których mowa w ust. 1.

4. Miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na podstawie jednorazowych zezwoleń mogą być usytuowane wyłącznie na terenie obiektów przewidzianych do odbycia imprezy, uroczystości i zabawy.

5. Miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz na piwo przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży mogą być usytuowane w:

a) lokalach gastronomicznych,

b) ogródkach piwnych usytuowanych przy lokalach gastronomicznych bez konieczności posiadania odrębnego zezwolenia.

6. Miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, mogą być usytuowane wyłącznie w lokalach gastronomicznych.

§ 3. Traci moc uchwała Rady Gminy Nr XVII/145/04 z dnia 28 grudnia 2004r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (za wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży, zasad usytuowania na terenie Gminy miejsc sprzedaży napojów alkoholowych oraz zakazu sprzedaży, podawania, spożywania i wnoszenia napojów alkoholowych na określonym obszarze, w miejscu lub obiekcie.

§ 5. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 6. Uchwała wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.


Uzasadnienie

W uchwale Nr XVII/145/04 Rady Gminy Mieścisko z dnia 28 grudnia 2004r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (za wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży, zasad usytuowania na terenie Gminy miejsc sprzedaży napojów alkoholowych oraz zakazu sprzedaży, podawania, spożywania i wnoszenia napojów alkoholowych na określonym obszarze, w miejscu lub obiekcie, Rada nie określiła odległości i sposobu mierzenia odległości od punktu sprzedaży i podawania napojów alkoholowych do obiektu chronionego.

Wobec powyższego zgodnie z obowiązującym orzecznictwem, konieczne jest określenie odległości i sposobu mierzenia odległości punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych od obiektów chronionych. Ponadto w dotychczasowej uchwale z roku 2004 wśród obiektów chronionych nie były wymienione cmentarze a w chwili obecnej taki zapis już powstał.

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki i prawo

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama