reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Sprawozdanie Starosty Ostrowskiego

z dnia 21 stycznia 2014r.

z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2013 roku

W roku 2013 Komisja Bezpieczeństwa i Porządku realizowała zadania ujęte w "Powiatowym programie zapobiegania przestępczości oraz ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Działania komisji skierowane były przede wszystkim na:

1) wspieranie działań i promowaniu programów mających na celu przeciwdziałanie patologiom i przestępczości,

2) współfinansowanie przedsięwzięć zapewniających poprawę i zwiększających poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym,

3) wspomaganie zakupami specjalistycznego sprzętu jednostek zintegrowanego systemu ratowniczego na terenie powiatu, w tym zwłaszcza jednostek Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Komisja odbyła w 2013 r. cztery posiedzenia:

- w dniu 31.01.2013 r. - w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim. Porządek posiedzenia komisji, w którym uczestniczyli również pedagodzy szkolni, obejmował zapoznanie się z założeniami i sposobem realizacji programu profilaktyczno-edukacyjnego dla młodzieży pn. "Więzienie stracony czas",

- w dniu 21.02.2013 r. - w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim. Tematem posiedzenia było rozpatrzenie wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć i zadań skierowanych na poprawę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz przyjęcie rocznego planu pracy komisji,

- w dniu 18.06.2013 r. - w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim. Zasadniczym punktem programu posiedzenia były informacje powiatowych służb i straży dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym,

- w dniu 30.09.2013 r. - w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim. W ramach tego posiedzenia komisja zaopiniowała projekt programu profilaktycznego skierowanego na przeciwdziałanie uzależnieniom i przemocy wśród młodzieży, przedstawionego przez Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Porządek posiedzenia obejmował także informację o wykorzystaniu w 2013 r. środków finansowych oraz przedstawienie propozycji do aktualizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości.

Na działalność komisji w 2013 roku przeznaczone zostały z budżetu powiatu środki finansowe w wysokości: 33.000 zł.

- ad.1 Odpowiadając na postulaty Policji, komisja przeznaczyła kwotę 2.981 zł na zakup testów do wykrywania w organizmie środków narkotycznych. Testy przekazane zostały komendzie powiatowej, gdzie są wykorzystywane w bieżącej pracy i równocześnie - w miarę potrzeb - przekazywane nieodpłatnie pedagogom szkolnym, placówkom terapeutycznym i stowarzyszeniom, które statutowo zajmują się profilaktyką uzależnień. W 2013 roku komisja współfinansowała (w kwocie 6.000 zł) program profilaktyczno - edukacyjny pod nazwą "Więzienie - stracony czas". W programie - pod opieką swoich wychowawców i pedagogów szkolnych - uczestniczyło ponad 200 uczniów szkół pondgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego. Program wzbudził ogromne zainteresowanie i zyskał bardzo pozytywną ocenę zarówno samych uczniów, jak też pedagogów i nauczycieli. W trakcie realizacji programu na terenie aresztu odbyła swoje posiedzenie komisja bezpieczeństwa i porządku publicznego Rady Powiatu Ostrowskiego. Radni - członkowie komisji - mieli możliwość obejrzenia filmu dydaktycznego i zapoznania się z realiami funkcjonowania aresztu. W zgodnej opinii radnych program, ze względu na swoją innowacyjność i skuteczność oddziaływania powinien być realizowany w następnych latach.

- ad. 2 Komisja - na wniosek Powiatowego Zarządu Dróg - przeznaczyła kwotę 11.000 zł. na realizację zadania pod nazwą "Montaż aktywnych znaków drogowych D-6 na przejściu dla pieszych na ul. Grabowskiej przy skrzyżowaniu z ul. Jałowcową. Całkowity koszt wykonania zadania wyniósł 19.126.zł.

- ad. 3 Przychylając się do wniosku Państwowej Straży Pożarnej, komisja przeznaczyła kwotę 8.000 zł na zakup specjalistycznych ubrań ochronnych z przeznaczeniem dla grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego, funkcjonującej w strukturach komendy powiatowej. Do otrzymanej ze środków komisji kwoty 8.000 zł. Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu dodatkowo przekazała kwotę 8.000 zł, co pozwoliło na zakup 2 kompletów specjalistycznych ubrań ochronnych. Na wniosek Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, ze środków komisji przeznaczono kwotę 5.000 zł na zakup 2 aparatów fotograficznych Nikon D3200 wraz z wyposażeniem. Aparaty zakupiono na potrzeby Wydziału Dochodzeniowo Śledczego i Wydziału Ruchu Drogowego.

Podsumowując działalność Komisji Bezpieczeństwa i Porządkuj w 2013 roku należy stwierdzić, iż - podobnie jak w latach ubiegłych - głównym priorytetem były działania mające na celu przeciwdziałanie patologiom i przestępczości oraz współfinansowanie zadań zwiększających bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Drugim istotnym obszarem działania była pomoc przy współfinansowaniu zakupu specjalistycznego sprzętu i wyposażenia dla jednostek Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki i prawo

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama