| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Uchwała nr VIII/95/15 Rady Miejskiej w Obornikach

z dnia 29 kwietnia 2015r.

w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Oborniki, gmina Oborniki

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013, poz. 594 ze zm.) Rada Miejska w Obornikach uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Nadaje się nazwę "ulica Bolesława Smorawskiego" w miejscowości Oborniki, gmina Oborniki stanowiącej nieruchomość położoną pomiędzy ulicą Sądową a ulicą Powstańców Wielkopolskich, oznaczoną w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr 1371.

2. Lokalizacja ulicy określona jest w załączniku do uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Obornik.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej


Paweł Drewicz


Załącznik do Uchwały Nr VIII/95/15
Rady Miejskiej w Obornikach
z dnia 29 kwietnia 2015 r.
Zalacznik1.pdf


Uzasadnienie

Po rozpoznaniu wniosku Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Koło w Obornikach, Burmistrz Obornik przychylając się do wniosku postanowił nadać ulicy znajdującej się pomiędzy ulicą Sądową a ulicą Powstańców Wielkopolskich nazwę ulicy Bolesława Smorawskiego.

Bolesław Smorawski (1865-1932) - człowiek szeroko myślący i pełen zapału do pracy społecznej, świetny przedsiębiorca, organizator oraz kupiec-finansista. Jeden z twórców Banku Ludowego w Obornikach w 1897 roku. Bank zarządzany m.in. przez Smorawskiego gromadził polski kapitał, wspomagał inwestycje Polaków, ratował zadłużone gospodarstwa. Był orężem do walki ekonomicznej z zaborcą, dzięki niemu wielu polskich posiadaczy ziemskich i chłopów zachowało swoją ziemię.

W 1903r. założył w Obornikach Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, którego przez wiele lat był prezesem. Organizacja ta miała charakter sportowy ale przede wszystkim paramilitarny by odciągnąć młodych od uczestnictwa w organizacjach pruskich i uczyć patriotyzmu.

Doceniając zasługi Pana Bolesława Smorawskiego jako wielkiego Oborniczanina i Polaka, działającego przez 23 lata społecznie i zawodowo na rzecz miasta, przychylając się do wniosku Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego należy uznać podjęcie przedmiotowej uchwały za zasadne.

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »