reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Uchwała nr X/39/2015 Rady Gminy Perzów

z dnia 20 lipca 2015r.

w sprawie pozbawienia kategorii drogi gminnej odcinka drogi, który został zaliczony do kategorii drogi gminnej z mocy prawa

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 13 września 2013 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 870) uchwala się, co następuje :

§ 1. 1. Pozbawić kategorii drogi gminnej odcinek byłej drogi krajowej nr 8, przebiegający przez obszar Gminy Perzów, który został zaliczony do kategorii drogi gminnej na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 460; ze zm.).

2. Przebieg odcinka drogi, o której mowa w ust. 1 określa załącznik do uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Perzów.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Renata Włodarczyk


Załącznik do Uchwały Nr X/39/2015
Rady Gminy Perzów
z dnia 20 lipca 2015 r.
Zalacznik1.pdf


Uzasadnienie

do Uchwały nr X/ 39/ 2015

Rady Gminy Perzów

z dnia 20 lipca 2015 r.

w sprawie pozbawienia kategorii drogi gminnej odcinka drogi, który został zaliczony do kategorii drogi gminnej z mocy prawa.

Zgodnie z ustawą z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych, w brzmieniu obowiązującym przed 9 lipca 2015r., której art. 10 ust. 5 stanowił, iż "odcinek drogi zastąpiony nowo pobudowanym odcinkiem drogi z chwilą oddania go do użytkowania zostaje pozbawiony dotychczasowej kategorii i zaliczony do kategorii drogi gminnej" z dniem 21.12.2013r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przestała być administratorem "starego" przebiegu drogi krajowej nr 8 a droga ta z mocy ustawy stała się droga gminną, na jej odcinku przebiegającym przez obszar Gminy Perzów.

Powołany w podstawie prawnej uchwały art. 2 ustawy z dnia 13 marca 2013r. o zmianie ustawy o drogach publicznych stanowi, iż rada gminy w terminie 90 dni od wejścia w życie tego przepisu ( tj. od 9 lipca 2015 r.) może w drodze uchwały pozbawić kategorii drogi gminnej odcinek drogi, który został zaliczony do kategorii drogi gminnej na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy o drogach publicznych w jej poprzednim brzmieniu. W Wyniku pozbawienia tego odcinka kategorii drogi gminnej zostaje on z mocy art. 2 ust. 2 w. cyt. ustawy zmieniającej zaliczony do kategorii drogi wojewódzkiej.

Mając na uwadze wysokie koszty utrzymania przedmiotowej drogi, podjęcie uchwały uznać należy za celowe i zasadne.

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki i prawo

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama