reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Uchwała nr XXI/191/2016 Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu

z dnia 30 maja 2016r.

w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i w miejscu sprzedaży

Na podstawie podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 oraz art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 446) oraz art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 487), Rada Miejska w Nowym Tomyślu uchwala, co następuje:

§ 1. Ustala się dla Gminy i Miasta Nowy Tomyśl liczbę 62 punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

§ 2. Ustala się dla Gminy i Miasta Nowy Tomyśl liczbę 22 punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (gastronomia).

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Nowego Tomyśla.

§ 4. Traci moc uchwała Nr XLVIII / 464 / 2014 Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu z dnia 24 października 2014r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i w miejscu sprzedaży.

§ 5. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.


Uzasadnienie

do uchwały Nr XXI/191/2016

Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu

z dnia 30 maja 2016r.

w sprawie: ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5%

alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem

sprzedaży i w miejscu sprzedaży.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - rada gminy ustala, w drodze uchwały, dla terenu gminy (miasta) liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i w miejscu sprzedaży.

Zmiana liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (zakłady świadczące usługi gastronomiczne), jak i przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (sklepy detaliczne, markety) wpisuje się w realizowaną lokalną politykę wobec alkoholu, to jest szeroko zakrojone działania na rzecz ograniczania i zapobiegania szkodom powodowanym przez alkohol.

Alkohol ze względu na swoje działanie, nie może być postrzegany jako zwyczajny towar konsumpcyjny dostępny na rynku jak każdy inny towar i nie podlega zasadom wolnego rynku.

Podwójna rola alkoholu polega na tym, że z jednej strony jest on legalnym produktem dostępnym na rynku, jednak z drugiej strony jest to substancja psychoaktywna i szkodliwa, dlatego w Polsce jak i innych krajach europejskich podlega reglamentacji.

Jego reglamentacja - limit zezwoleń na sprzedaż alkoholu - ma się przyczyniać do ograniczania szkód powodowanych przez alkohol. Ograniczanie dostępności alkoholu jest jedną ze skutecznych metod zmniejszających zarówno poziom spożywania alkoholu jak i problemów z tym związanych.

Mając na uwadze podane okoliczności, konieczna stała się zmiana liczby tychże punktów, co niniejsza uchwała przewiduje.

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama