Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15, art.40 ust.1 i art.41 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591, z późniejszymi zmianami), w związku z art.7 ust.3a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2012 r. poz.391 z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska z 14 marca 2012 r. w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych (Dz.U. z 2012 r. poz. 299)
Rada Miasta Chorzów
uchwala
§ 1.
Wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych.
1. Wymagania dotyczące pojazdów:
1) posiadanie/dysponowanie min.1 pojazdem asenizacyjnym służącym do opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych będących we właściwym stanie technicznym, spełniający wymagania techniczne oraz sanitarno-porządkowe określone w rozporządzaniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz.U z 2002 r. Nr 193, poz.1617).
2) mycie i dezynfekcja pojazdów asenizacyjnych powinna się odbywać zgodnie z wymogami § 10 rozporządzania Ministra Infrastruktury z 12 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 193, poz.1617).
3) czytelnie oznakowane nazwą firmy pojazdy do opróżniania zbiorników bezodpływowych o budowie nadwozia uniemożliwiającej zanieczyszczanie powietrza, miejsc ładowania oraz trasy przejazdu, posiadające ważne badania techniczne.
2. Wymagania dotyczące bazy transportowej
1) Posiadanie bazy transportowej należy udokumentować aktualnym wyciągiem z księgi wieczystej, aktem notarialnym, umowami dzierżawy, użyczenia, najmu lub użytkowania itp. (dokument uznaje się za aktualny w przypadku jego wystawienia lub potwierdzenia jego aktualności przez organ wydający lub stronę umowy w terminie 3 miesięcy od daty złożenia wniosku przez przedsiębiorcę).
2) Baza transportowa winna zawierać:
a) miejsce postoju pojazdów asenizacyjnych (posiadanie miejsca postoju pojazdów asenizacyjnych należy udokumentować poprzez złożenie stosownego oświadczenia),
b) wydzielone miejsce wraz z urządzeniami lub sprzętem specjalistycznym do mycia samochodów (w przypadku braku wydzielonych miejsc do mycia pojazdów należy wykazać się dokumentami wskazującymi na korzystanie z usług firm specjalistycznych prowadzących działalność w zakresie mycia pojazdów),
c) warsztaty naprawcze (w przypadku braku warsztatów naprawczych należy wykazać się dokumentami wskazującymi na korzystanie z usług firm specjalistycznych prowadzących działalność w zakresie naprawy pojazdów),
d) biuro wyposażone w sprzęt informatyczny wraz z oprogramowaniem pozwalającym na przekazywanie do gminy drogą elektroniczną informacji wymaganych przepisami oraz prowadzenie ewidencji zawartych i rozwiązanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz transport nieczystości ciekłych (posiadanie biura wyposażonego w ww. sprzęt informatyczny należy udokumentować poprzez złożenie stosownego oświadczenia),
3) . Dysponowanie/posiadanie bazy technicznej spełniającą wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowe, sanitarne i ochrony środowiska oraz posiadającą pozwolenie na użytkowanie obiektu umożliwiające prowadzenie usług objętych wnioskiem zgodną z wymogami przepisów, w odrębnych przepisach m .in. w przepisach prawa budowlanego (pozwolenie na użytkowanie bazy transportowej – o ile jest wymagane) – spełnienie ww. wymagań należy udokumentować poprzez złożenie stosownego oświadczenia.
3. Zabiegi sanitarne i porządkowe związane ze świadczonymi usługami:
1) Pojazdy asenizacyjne służące do opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych powinny być poddane myciu, odkażaniu i dezynfekcji na bieżąco lecz nie rzadziej niż 1 raz na tydzień – spełnienie ww. wymagań należy udokumentować poprzez złożenie stosownego oświadczenia.
2) Miejsce postoju i mycia pojazdów asenizacyjnych musi być tak usytuowane i spełniać takie warunki techniczne, by spełnione były wymogi ochrony środowiska i nie stanowiło uciążliwości dla osób trzecich ze względu na hałas, odory, warunki higieniczne i sanitarne – spełnienie ww. wymagań należy udokumentować poprzez złożenie stosownego oświadczenia.
3) Po zakończeniu działalności pozostawienie terenu w odpowiednim stanie porządkowym, sanitarnym i nie zagrażającym środowisku naturalnemu – spełnienie ww. wymagań należy udokumentować poprzez złożenie stosownego oświadczenia.
4) Przedstawienia urzędowi miasta informacji o technologiach stosowanych lub przewidzianych do stosowania przy świadczeniu usługi,
5) Przedsiębiorca zobowiązany jest do zapewnienia ciągłości świadczonych usług w przypadku unieruchomienia własnego sprzętu specjalistycznego.
6) Odzież ochronna pracowników winna posiadać „logo” firmy wskazujące na przedsiębiorcę. Spełnienie ww. wymagania należy udokumentować poprzez załączenie dokumentacji zdjęciowej , która winna przedstawiać pracownika w odzieży ochronnej – zdjęcia powinny być zrobione w taki sposób aby widoczne było: nazwa firmy lub logo wskazujące przedsiębiorcę.
4. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania pojemników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych winien przedstawić aktualny dokument potwierdzający gotowość odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną spełniającą zapisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 17 października 2002 r. w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych (Dz.U. Nr 188, poz.1576) lub dokument potwierdzający prawo do wydania stacją zlewną spełniającą ww. wymagania. Dokumenty wymienione powyżej uznaje się za aktualne w przypadku ich wystawienia lub potwierdzenia ich aktualności przez organ wydający lub stronę umowy w terminie 3 miesięcy od daty złożenia wniosku przez przedsiębiorcę. Spełnienie wymagań, przez miejsce przekazywania nieczystości ciekłych, zapisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 17 października 2002 r. w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych należy udokumentować poprzez złożenie stosownego oświadczenia.
§ 2.
Traci moc uchwała Nr XLIII/830/09 Rady Miasta Chorzów z dnia 26 listopada 2009 r. w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
§ 3.
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Chorzów.
§ 4.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
| Przewodniczący Rady Miasta Chorzów mgr Henryk Wieczorek |