| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Uchwała nr XIX/146/2016 Rady Miejskiej Będzina

z dnia 30 marca 2016r.

w sprawie nadania nazwy dla drogi położonej w Będzinie, łączącej ulice: Zagórską i Krakowską

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 1515 - z późn. zm.)

Rada Miejska Będzina
uchwala:

§ 1. Nadać nazwę dla nowo wybudowanej drogi położonej w Będzinie, łączącej ulice: Zagórską i Krakowską, zlokalizowanej na działkach stanowiących własność Gminy Będzin oznaczonych numerami ewidencyjnymi: dz. 54 karta mapy 57 obręb Bedzin o powierzchni 1 ha 7518 m.kw, dz. 72 karta mapy 44 obręb Będzin o powierzchni 2 ha 3852 m.kw oraz dz. 30/1 karta mapy 43 obręb Będzin o powierzchni 235 m.kw - uwidocznionej na załącznikach graficznych do niniejszej uchwały - w brzmieniu: ulica "Józefa Cieszkowskiego".

§ 2. Wykonanie uchwały powierza sie Prezydentowi Miasta Będzina.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej Będzina


Krzysztof Dudziński


Uzasadnienie

Józef Patrycy (Patrycjusz) Cieszkowski, herbu Zerwikaptur, urodził się 8 marca 1798 roku w Czubrowicach. Był jednym z najwybitniejszych polskich górników, absolwentem gimnazjum w Opolu, a następnie Akademii Górniczej w Kielcach. Odbył liczne edukacyjne podróże górnicze do Anglii, Francji, Belgii i na Węgry. W latach 1843 - 1861 zajmował stanowisko Naczelnika Oddziału Kopalń Okręgu Zachodniego w Królestwie Polskim z siedzibą w Dąbrowie Górniczej. Był jednym z twórcow polskiego słownictwa fachowego w dziedzinie górnictwa. Wprowadził nowe metody eksploatacji pokładów węgla kamiennego. Był prekursorem metody zwanej dąbrowską lub zagłębiowską, która polegała na eksploatacji warstwami grubych pokładów. Odkryte przez niego nowe pokłady węgla dały podstawę do otwarcia wielu kopalń. Senat Wolnego miasta Krakowa zapraszał go do prac merytorycznych nad ustwodawstwem górniczym. Mieszkał w Strzemieszycach Małych. Był żonaty, miał czterech synów i trzy córki. Zmarł 11 czerwca 1867 roku w Strzemieszycach Małych. Życie Józefa Cieszkowskiego związane było częściwo z Będzinem. W kościele Świętej Trójcy ochrzcił swoje dzieci. Tutaj również, prawdopodobnie w krypcie kościelnej, pochował dwoje swoich dzieci zmarłych w wieku dziecięcym. Świadczy o tym tablica, kiedyś wmurowana w głównej arkadzie kościoła, a do niedawna znajdująca się w murze kościelnym na tyłach świątyni, która jest jedynym obecnie, fizycznym śladem - obok akt parafii Świętej Trójcy - po rodzinie Cieszkowskich w Zagłębiu Dąbrowskim. Na zamku starał sie utworzyć szkołę górniczą. Dzięki jego pracom otwarto kopalnię "Ksawery" na terenie dzisiejszego Będzina. Nazwa jego autorstwa, Zagłębie Dąbrowskie, jest używane do dziś na określenie najdalej na zachód wysuniętej, historycznej części Małopolski, charakteryzującej się kiedyś wysokim rozwojem górnictwa. Mając na względzie, że działania Józefa Patrycego Cieszkowskiego tak dobitnie zaznaczyły się w dziejach naszego regionu, uhonorowanie tego poprzez nadanie nazwy dla nowo powstałej drogi jego "imieniem" - w terenie gdzie w przyszłości będzie się rozwijać działalność usługowa i przemysłowa - jest w pełni uzasadniona. Nowo wybudowana droga powstała w ramach projektu gospodarcza Brama Śląska: uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej "Kompleksowe uzbrojenie terenu inwestycyjnego w dzielnicy Warpie wraz z budową układu komunikacyjnego" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Wojweództwa Śląskiego na lata 2007 - 2013. Działki, na których zlokalizowana jest droga stanowią własność Gminy Będzin ujawnioną w zapisie księgi wieczystej KA1B/00048900/0.


Załącznik do Uchwały Nr XIX/146/2016
Rady Miejskiej Będzina
z dnia 30 marca 2016 r.
Zalacznik1.pdf

ul. Cieszkowskiego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »