| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Korzystam z biura rachunkowego > Czym są spowodowane błędy biur rachunkowych

Czym są spowodowane błędy biur rachunkowych

Biura rachunkowe są instytucją, której przedsiębiorcy mogą przekazać odpowiedzialność za prowadzenie księgowości swojej firmy. Zaletą jest też niższy koszt w porównaniu z księgową na etacie. Jednak należy się liczyć z problemami do których mogą doprowadzić błędy popełniane przez biura rachunkowe.

Faktury kosztowe docierające do klienta z opóźnieniem można oddać do biura z dokumentami miesiąca następnego i zaksięgować je w miesiącu następnym. Należy tylko pamiętać, że nie wolno przekroczyć roku podatkowego!

Nie nalegaj

Rzadko ale zdarza się również i tak, że firmy wręcz nalegają na to aby zaksięgować fakturę niezgodnie z obowiązującymi przepisami żeby tylko zapłacić niższy podatek. Niektóre biura ulegają i to jest błąd!

Tak więc pomyłki biur rachunkowych zdarzały się i zdarzać się będą. Nie bez kozery Minister Finansów Wydał Rozporządzenie z dnia 13 kwietnia 2005 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jednak firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania klientom biur tylko za błędy popełnione z winy księgowego.

Jeżeli natomiast błędy są popełniane przez biura z winy klientów- odszkodowanie nie jest przyznawane. Każdy klient natomiast może wykupić tzw. ubezpieczenie sporów podatkowych wtedy nie musi się już martwić kontrolami skarbowymi. 

Żeby uniknąć w przyszłości wielu sporów o błędy najlepiej zabezpieczyć się już na samym początku współpracy. Ważna jest dobrze skonstruowana umowa, która szczegółowo określa obowiązki biura i obowiązki firmy oraz reguluje wszelkie kwestie związane z odpowiedzialnością.

Na pocieszenie można dodać, że Ministerstwo Finansów uważa, iż biura popełniające błędy stanowią znikomy procent w porównaniu z ilością wydawanych certyfikatów.

Polecamy: serwis Koszty

Narzędzia

POLECANE

reklama

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »