REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak wybrać dobre biuro rachunkowe
Jak wybrać dobre biuro rachunkowe

REKLAMA

REKLAMA

Każdy właściciel nowopowstałej działalności gospodarczej w pierwszej kolejności szuka dobrego biura rachunkowego. Pomoc księgowa jest najlepszym rozwiązaniem dla początkującego przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna swoją karierę z własną działalnością gospodarczą ale również dla przedsiębiorcy, który istnieje już długo na rynku a jego rozliczenia księgowe są coraz bardziej skomplikowane. Tylko jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

Jest kilka kwestii którymi powinien kierować się przedsiębiorca szukając dobrego biura rachunkowego. Konieczne jest sprawdzenie uzyskanych informacji, ponieważ właściciele biur rachunkowych nie zawsze są uczciwi wobec potencjalnych klientów kierując się przede wszystkim dobrem własnym na konkurencyjnym rynku usług księgowych.

REKLAMA

Wykształcenie wyższe magisterskie właścicieli i pracowników biura rachunkowego

Bardzo pożądanym jest posiadanie magisterskiego wykształcenia rachunkowo-podatkowego każdej osoby, która podejmuje się obsługi księgowo-kadrowej firm. Tytuł magistra świadczy o ukończonej specjalizacji, czego nie daje niższy tytuł licencjata. Studia magisterskie przygotowują w pełni merytorycznie do rozpoczęcia zawodu księgowego. Na prośbę zainteresowanego klienta, biuro powinno okazać dyplom ukończenia wymaganych studiów.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Licencja Ministra Finansów, członkostwo Stowarzyszenia Księgowych  i ubezpieczenie OC

Przed deregulacją księgi rachunkowe mogli prowadzić tylko księgowi z certyfikatem pozwalającym na usługowe prowadzenie ksiąg, doradcy podatkowi i biegli rewidenci. Aktualnie (od 10 sierpnia 2014 r.) można prowadzić pełną księgowość bez powyższego wymogu certyfikatu. Certyfikat księgowy można było zdobyć dzięki minimalnym kryteriom tj. wykształcenie wyższe i udokumentowane doświadczenie w księgowości. Niestety zaświadczenie o wymaganej praktyce mogło być wystawiane przez zaprzyjaźnione firmy, które poświadczały praktykę. Dzisiaj skutkuje to tym, że księgowa bez certyfikatu (ponieważ w związku z deregulacją zlikwidowano proces wydawania certyfikatów) może być bardziej kompetentna niż osoba z omawianym certyfikatem.

Biura rachunkowe które są zrzeszone w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce wyróżniają się tym, że poszerzają swoją wiedzę systematycznie po każdej zmianie przepisów. Zrzeszone Biura Rachunkowe posiadają potwierdzone zaświadczeniem umiejętności co gwarantuje bieżące doskonalenie swoich kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodu zgodnie z przepisami prawa, profesjonalnymi standardami, dobrą praktyką i zasadami etycznymi. Przedsiębiorca wybierając dobre biuro rachunkowe powinien kierować się również tym aspektem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deregulacja zawodu księgowego z sierpnia 2014 nie wyłączyła obowiązku posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Po deregulacji nadal jest ono obowiązkowe i każde biuro rachunkowe zobowiązane jest je posiadać, zgodnie z przedmiotem działalności. Oczywiście biuro powinno posiadać wszelkie potwierdzenia zawarcia polis do wglądu dla osób zainteresowanych, również te od kadr i płac, o ile takowe posiada.

Kwalifikacje i obsługa klienta

Już na pierwszym spotkaniu ze swoim potencjalnym biurem rachunkowym bardzo łatwo można zauważyć kilka faktów. Już na pierwszy „rzut oka” można rozróżnić księgową z pasją od księgowej z przypadku. Pierwsza rozmowa przybliży nam nie tylko stosunek do klienta ale również to czy podejście jest indywidualne czy „z automatu”. Niestety często zdarza się, że biura nie chcą odchodzić od swoich starych standardów nie wychodząc naprzeciw potrzebom klienta indywidualnego. W efekcie końcowym klient musi przystać na warunki stawiane przez biuro rachunkowe bez możliwości negocjacji. Przedsiębiorca pytając księgowego o najlepsze rozwiązania dla swojej firmy z pewnością zwróci uwagę na łatwość odpowiedzi na zadawane pytania. Jeśli biuro rachunkowe ma problemy z odpowiadaniem na pytania klienta, może to oznaczać brak doświadczenia w danej branży klienta. W takiej sytuacji lepsze będzie znalezienie innego biura rachunkowego.

Kolejnym kryterium którym powinien kierować się klient przy wyborze biura to ogólny porządek w dokumentacji. Należy się przyjrzeć czy biuro dochowuje wszelkich staranności, aby dokumenty innych klientów nie były narażone utratę poufności danych. Kolejnym kryterium którym warto się zainteresować to fakt, czy kadra księgująca dokumenty klientów jest odpowiednio przeszkolona. W biurach rachunkowych często zatrudnia się studentów do wprowadzania danych, którzy nie mają fachowej podatkowej wiedzy, a co za tym idzie, nie są na bieżąco z aktualnymi zmianami. Nie wszystkie błędy popełnione przez takie osoby są wykrywane w bieżącym miesiącu. Niestety skutki błędów niewykwalifikowanych osób prowadzą do błędnych rozliczeń oraz deklaracji, a nawet do kontroli urzędów skarbowych. Klienci którzy decydują się na dane biuro rachunkowe powinni upewnić się kto będzie osobą obsługującą ich księgowość oraz jakim wykształceniem i kwalifikacjami osoba ta się prezentuje. Klient decydujący się na podpisanie umowy z biurem rachunkowym ma pełne prawo do żądania przedstawienia dokumentów potwierdzających kompetencje osoby obsługującej jego księgowość.

Sprawdzenie tych elementów jest bardzo ważne, ponieważ błędy biur rachunkowych nie zwalniają podatnika od odpowiedzialności za prawidłowość wyliczenia podatków. W razie kłopotów z Urzędem Skarbowym lub innymi instytucjami państwowymi to zawsze podatnik jest stroną postępowania przed organem podatkowym. Mimo, iż księgowa jest zobowiązana do dostarczenia niezbędnych informacji rachunkowych to jednak przedsiębiorca jest zobowiązany do udzielenia wyjaśnień dotyczących rozliczeń podatków.

Pozytywny wizerunek biura rachunkowego dają też aktualne certyfikaty i zaświadczenia ukończonych kursów, zamieszczone na stronie internetowej biura lub wywieszone bezpośrednio w biurze.

Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej - Środki trwałe wycena, amortyzacja i likwidacja

Zakres świadczonych usług

Niektóre biura rachunkowe oferują kompleksową obsługę firm klientów. Oprócz usług księgowo-kadrowych, biura rachunkowe często oferują także pomoc prawną oraz usługi wirtualnego biura.

Skorzystanie z tak kompleksowych rozwiązań, daje przedsiębiorcom rozwiązywanie problemów od księgowych aż przez obsługę prawną po zarejestrowanie swojej firmy i to wszystko pod jednym adresem, co jest bardzo wygodne dla klientów. Warto przemyśleć, czy skorzystanie z takiego szerokiego pakietu oferowanych usług nie przyniesie korzyści w przyszłości.

Dokonanie dobrego wyboru biura rachunkowego to możliwość fachowej pomocy już na początkowym etapie rozpoczęcia działalności. Dobre biura rachunkowe oferują swoim klientom bezpłatną pomoc w rejestracji działalności w ramach podpisanej umowy. Przedsiębiorca już na wstępie otrzymuje usługę rejestracji działalności unikając zawiłej „papierologii” związanej z wypełnieniem wniosków i deklaracji rejestracyjnych.

Szukając biura rachunkowego warto dowiedzieć się czy jest możliwość przesyłania dokumentów księgowych pocztą mailową lub czy biuro oferuje odbiór dokumentów bezpośrednio od klienta.


Decydując się na dane biuro, należałoby omówić kwestię dostarczania dokumentów. Następnie, warto omówić kwestię otrzymywanych powiadomień dotyczących składek ZUS oraz wysokości podatków. Biura rachunkowe powinny informować klientów o zbliżających się terminach płatności. Czy Ty robią? Z jak dużym wyprzedzeniem? Czy będziemy mieli szansę manewru aby dostarczyć zapomniane dokumenty księgowe przed wysłaniem deklaracji skarbowych?

PODSUMOWANIE

W artykule omówiłam najważniejsze kwestie którymi powinien kierować się przedsiębiorca przy wyborze dobrego biura rachunkowego. Wykształcona kadra biura rachunkowego która stale podnosi swoje kwalifikacje to gwarancja poprawności rozliczeń. Jeśli właściciele biura rachunkowego oszczędzają na podnoszeniu kwalifikacji (zarówno swoich jak i pracowników),to  z pewnością takie biuro nie jest dobrym wyborem dla przedsiębiorcy.

Właściciel biura rachunkowego na życzenie potencjalnego klienta powinien przedstawić mu stosowne dokumenty tj. polisy ubezpieczeniowe czy aktualne certyfikaty ukończonych kursów.  Nieokazanie klientowi jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego kwalifikacje czy ubezpieczenie, może skutkować tym że biuro rachunkowe jednak takowego nie posiada. Warto to sprawdzić, ponieważ jak już wspomniałam wcześniej, odpowiedzialność za błędy księgowych spoczywa na podatnikach. Duża rotacja pracowników biura rachunkowego to również duża wada, ponieważ informacje o naszej firmie są przekazywane od jednej osoby do drugiej, co może zaważyć na dyskrecji. Niestety brak sprawdzenia powyższych kwestii może być przyczyną niezadowolenia z wybranego przez siebie biura rachunkowego.

mgr Monika Białobrzewska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz biuro rachunkowe? Sprawdź, co wiesz o AML

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Nakłada ona na biura rachunkowe liczne i szczegółowe obowiązki, których niedopełnienie zagrożone jest karami. Nasz test składa się z trzech części: zasadniczej, z pytaniami dotyczącymi przestrzegania przepisów, metryczki, prosimy również o podzielenie się opiniami z zakresu regulacji AML oraz ich stosowania. Każdy uczestnik testu pozna swój rezultat. Skumulowane, anonimowe wyniki zostaną omówione w specjalnym artykule. Co wiesz, a czego nie wiesz o przepisach AML? Sprawdź swoją wiedzę. Zapraszamy!

Prowadzisz biuro rachunkowe? Sprawdź, co wiesz o AML

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Nakłada ona na biura rachunkowe liczne i szczegółowe obowiązki, których niedopełnienie zagrożone jest karami. Nasz test składa się z trzech części: zasadniczej, z pytaniami dotyczącymi przestrzegania przepisów, metryczki, prosimy również o podzielenie się opiniami z zakresu regulacji AML oraz ich stosowania. Każdy uczestnik testu pozna swój rezultat. Skumulowane, anonimowe wyniki zostaną omówione w specjalnym artykule. Co wiesz, a czego nie wiesz o przepisach AML? Sprawdź swoją wiedzę. Zapraszamy!

Prowadzisz biuro rachunkowe? Sprawdź, co wiesz o AML

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Nakłada ona na biura rachunkowe liczne i szczegółowe obowiązki, których niedopełnienie zagrożone jest karami. Nasz test składa się z trzech części: zasadniczej, z pytaniami dotyczącymi przestrzegania przepisów, metryczki, prosimy również o podzielenie się opiniami z zakresu regulacji AML oraz ich stosowania. Każdy uczestnik testu pozna swój rezultat. Skumulowane, anonimowe wyniki zostaną omówione w specjalnym artykule. Co wiesz, a czego nie wiesz o przepisach AML? Sprawdź swoją wiedzę. Zapraszamy!

Quiz. Prowadzisz biuro rachunkowe – sprawdź co wiesz o AML
Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Nakłada ona na biura rachunkowe liczne i szczegółowe obowiązki, których niedopełnienie zagrożone jest karami. Nasz test składa się z trzech części: zasadniczej, z pytaniami dotyczącymi przestrzegania przepisów, metryczki, prosimy również o podzielenie się opiniami z zakresu regulacji AML oraz ich stosowania. Każdy uczestnik testu pozna swój rezultat. Skumulowane, anonimowe wyniki zostaną omówione w specjalnym artykule. Co wiesz, a czego nie wiesz o przepisach AML? Sprawdź swoją wiedzę. Zapraszamy!

REKLAMA

Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

REKLAMA

Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

REKLAMA