| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Wykonywanie czynności doradztwa podatkowego przez biuro rachunkowe

Wykonywanie czynności doradztwa podatkowego przez biuro rachunkowe

Usługi księgowe świadczone przez biura rachunkowe nie są czynnościami doradztwa podatkowego, ale mimo że granica między tymi działalnościami jest bardzo płynna, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT w granicach 150 000 zł w skali roku.

W myśl art. 15 ust. 1–2 ustawy o VAT podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na jej cel lub rezultat. Działalność gospodarcza obejmuje zaś wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W efekcie za pomocą kasy nie ewidencjonuje się usług świadczonych na rzecz:

1) podmiotów gospodarczych,

2) podmiotów, które nie mają statusu przedsiębiorcy, ale to, co robią, jest działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT – np. szkoły i przedszkola, muzea, osoby fizyczne uzyskujące przychody z najmu prywatnego.

Czy biuro rachunkowe może wystąpić o wydanie interpretacji podatkowej dla swojego klienta

Po drugie – mamy zwolnienie od obowiązku fiskalizacji do kwoty 20 000 zł obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Sporadyczne wykonywanie drobnych usług na rzecz takich osób nie oznacza zatem konieczności fiskalizacji. Także w tym przypadku ustawodawca wprowadził kilka wyjątków. Zwolnienia tego nie stosuje się m.in. do świadczenia usług:

a) prawniczych, z wyłączeniem czynności notarialnych,

b) doradztwa podatkowego.

Kluczowe zatem staje się to, czy usługi księgowe są czynnościami doradztwa podatkowego, czy też są to dwa różne rodzaje usług. Pomocą służy Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług:

a) Usługi rachunkowo-księgowe: 69.20.2 PKWiU,

b) Usługi doradztwa podatkowego: 69.20.3 PKWiU.

Różne usługi

Skoro mamy odrębne grupowania, to należy też uznać odrębność obu typów usług. W efekcie księgowy, który nie świadczy usług doradztwa podatkowego (prawniczych i innych objętych wyłączeniami), może korzystać ze zwolnienia z VAT oraz nie mieć kasy fiskalnej – do wysokości stosownych limitów. Potwierdził to zresztą minister finansów w interpretacji ogólnej z 9 kwietnia 2015 r. (nr PT3.8101.2.2015.AEW.16).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Podatnicy powinni jednak bardzo uważać, bo granica między działalnością księgową i doradczą jest bardzo płynna. W praktyce każdy księgowy podpowiada swoim klientom, jak zoptymalizować zobowiązania podatkowe – zakres jego usług wykracza zatem poza techniczne wprowadzanie danych do programu, a to może wykorzystać fiskus, aby zakwestionować korzystanie ze zwolnienia. ©?

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »