| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Wzrost cen usług księgowych z powodu Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK)

Wzrost cen usług księgowych z powodu Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK)

Już od 1 lipca 2016 r. niektóre firmy będą musiały przesyłać dane do urzędu skarbowego w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Biura rachunkowe prowadzące im rozliczenia będą miały więcej pracy. To może wpłynąć na koszt obsługi.

● średni przedsiębiorcy to ci, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

– zatrudniali średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

– osiągnęli roczny obrót nieprzekraczający 50 mln euro lub sumy aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 mln euro.

● duzi przedsiębiorcy to ci, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

– zatrudniali średniorocznie więcej niż 250 pracowników oraz

– osiągnęli roczny obrót przekraczający 50 mln euro lub sumy aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartości w złotych 43 mln euro. ©?

Jak przygotować się na Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

KALENDARIUM: Obowiązek przesyłania danych ©?

Przedsiębiorcy

W strukturze JPK (na żądanie organu)

Tylko ewidencji VAT w strukturze JPK (co miesiąc)

Duzi

Od 1 lipca 2016 r.

Od 1 lipca 2016 r.

Średni i mali

Od 1 lipca 2018 r.

Od 1 stycznia 2017 r.

Mikroprzedsiębiorcy

Od 1 lipca 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r.

OPINIE EKSPERTÓW

Elżbieta Woźnicka prezes Koła Branżowego Biur Rachunkowych w Oddziale Okręgowym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Warszawie, prezes EURO ROMB Sp. z o.o.

O odpowiedzialności biura rachunkowego można mówić dopiero wtedy, gdy popełni ono błąd lub nie dopilnuje swoich obowiązków. Za zobowiązania podatkowe odpowiada przedsiębiorca. Jeżeli więc klient biura np. dostarczy dokument po terminie, a w związku z tym biuro prześle do urzędu skarbowego niepełną informację, to nie może ono z tego tytułu odpowiadać.

Głównym problemem dla usługodawców jest jednak dostosowanie systemów informatycznych do nowych obowiązków. Czy za błędy po stronie użytkowanego programu generującego JPK może odpowiadać biuro rachunkowe? Zdarza się, że pracujemy na różnych programach wyspecjalizowanych dla różnych podmiotów, np. spółek, wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń. Każdy z nich ma inne rozliczenia. Poza tym producenci systemów informatycznych, mimo że co roku płacimy za aktualizację, za dostosowanie oprogramowania do JPK będą chcieli od nas dodatkowej opłaty.

Nie znamy dokładnie wszystkich wymogów i struktur JPK. Nowe wymogi to też dodatkowa praca dla nas. Na pewno będziemy musieli przyjrzeć się stosowanym rozwiązaniom księgowym w każdej firmie z osobna, może zmienić polityki rachunkowości. Codziennej pracy też nam przybędzie. Na przykład dziś w wielu przypadkach, jeżeli faktura ma 100 pozycji, to do programu nie wprowadzamy wszystkich, tylko zbiorcze dane – uwzględniając rodzaj kosztu lub przychodu oraz różne stawki VAT. To pozwala na prawidłowe rozliczenie podatków. Teraz (ze względu na wymogi JPK) trzeba będzie wprowadzić wszystkie pozycje, co może wpłynąć na koszt naszej usługi, bo cena zależy od liczby księgowań. ©?

Biura rachunkowe nie podpisują umów o powierzenie przetwarzania danych osobowych

Maciej Czapiewski biegły rewident, partner zarządzający HLB M2 Audyt

Odpowiedzialność biur rachunkowych usługowo prowadzących księgi rachunkowe klienta za dostarczenie jednolitego pliku kontrolnego (JPK) jest analogiczna jak w przypadku odpowiedzialności za prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Może ona mieć charakter zarówno odpowiedzialności karnoskarbowej, jeżeli przygotowany przez biuro rachunkowe JPK będzie zawierał błędy, zostanie przesłany nieterminowo lub wcale, jak i cywilnej – wobec zleceniodawcy, który w wyniku nieprawidłowości w przygotowaniu lub złożeniu JPK poniósł szkodę. Odpowiedzialność karnoskarbowa wystąpi jedynie w przypadku winy leżącej po stronie biura rachunkowego w związku z przygotowaniem i złożeniem JPK i może polegać potencjalnie na ukaraniu za utrudnianie kontroli, wadliwe prowadzenie ksiąg rachunkowych, nieprowadzenie ksiąg rachunkowych lub nieprzedstawienie w terminie ksiąg rachunkowych. Odpowiedzialność cywilna będzie uzależniona od uregulowań umowy biura ze zleceniodawcą. Jeżeli zgodnie z umową księgi rachunkowe prowadzone są z użyciem oprogramowania, do którego licencje posiada biuro, to w mojej ocenie biuro odpowiada również za błędy w JPK wynikające z wadliwości oprogramowania (odpowiada za dobór prawidłowego oprogramowania), jakkolwiek może potem dochodzić odszkodowania od dostawcy oprogramowania na zasadach cywilnych. ©?

Agnieszka Pokojska

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »