| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Faktoring > Faktoring zwiększa przewagę konkurencyjną firm

Faktoring zwiększa przewagę konkurencyjną firm

Firmy bankrutują często nie dlatego, że mają straty, ale z przyczyny utraty płynności finansowej. Z pomocą faktoringu przedsiębiorstwa mogą rozwijać się szybciej i stają się bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Kluczowym dla Przedsiębiorców jest czas, w którym mogą uzyskać gotówkę z finansowanej faktury, dlatego Finces.pl cały proces faktoringu prowadzi online stawiając na minimum formalności i czas procedowania.

Wiele mikroprzedsiębiorstw ma roczne obroty nie przekraczające 0,3 mln zł. Jest to odpowiednio około 25 tysięcy złotych przychodów w skali miesiąca. Gdy tylko jeden z kontrahentów opóźni płatności faktury wystawionej na przykład na 5 tys. zł, firma bardzo szybko może stracić zdolność do regulowania swoich bieżących zobowiązań. Na utratę płynności narażone są więc szczególnie najmniejsze firmy.

Jak pokazuje raport “Przedsiębiorczość w Polsce” z września 2018 r. struktura gospodarki, jeśli chodzi o wielkość firm, pozostaje od lat niezmienna. Wśród ok. 2 mln aktywnych przedsiębiorstw niefinansowych zdecydowanie dominują mikro podmioty (96,2%), udział podmiotów małych i średnich to odpowiednio 2,8% i 0,8%. Natomiast duże stanowią zaledwie 0,2% ogółu.

Zachowanie bieżącej płynności dla mikro firmy jest szczególnie ważnym elementem często decydującym o powodzeniu biznesu. Kłopot w tym, że mimo pojawiających się bankowych ofert dla najmniejszych podmiotów, warunki pozyskania finansowania z tego źródła często nastręczają problemów nie do pokonania.

Zacznijmy od tego, że tani i łatwy kredyt dla firm jest w zdecydowanej większości przypadków poza zasięgiem przedsiębiorstw bez przynajmniej rocznej a czasami dwuletniej, pozytywnej historii kredytowej. Co więcej, firma ubiegająca się o finansowanie z banku powinna posiadać zabezpieczenie o odpowiedniej wartości. Co z firmami, które dopiero weszły na rynek, radzą sobie nieźle, ale natrafiły na przejściowe problemy z płynnością?

W ich przypadku oferta banków jest już ograniczona. Przedsiębiorca może skorzystać z oferty pożyczki pozabankowej. Dostępniejszej, zwykle o nieco niższej wartości, ale nie wymagającej spełniania wyśrubowanych warunków. Pożyczka pozwala na pozyskanie finansowania, którego spłata rozkładana jest na dostępne raty.

Warto jednak zwrócić jeszcze uwagę na inne źródło finansowania, dzięki któremu można pozyskać środki na bieżącą działalność. Takim rozwiązaniem jest faktoring. Produkt nie zwiększający de facto zadłużenia firmy, bowiem dotyczy on pozyskania zamrożonej gotówki z faktur.

Długie terminy płatności to dziś codzienność na konkurencyjnym rynku. Kto nie jest wstanie zaoferować Kontrahentowi wydłużonego okresu zapłaty musi liczyć się z tym, że Klient wybierze dostawcę, oferującego dłuższy termin na fakturze.

Zmorą małych firm jest też „kredytowanie” się większych podmiotów niezapłaconymi na czas należnościami.

Jak wynika z analiz BIG InfoMonitor, niemal 90 proc. firm, których kontrahenci nie płacą, boi się reagować. Chęć do działania odbierają im właśnie obawy o utratę kolejnych potencjalnych zamówień.

Finces. Nowoczesny faktoring online

Nowoczesny faktoring online jaki oferuje Finces.pl pozwala na szybkie uwolnienie środków z faktur nieuregulowanych jeszcze przez klientów. Pomaga to przedsiębiorcy w dużym stopniu złagodzić negatywne skutki opóźnień w płatnościach, a przy optymalnym stosowaniu zwiększyć przychody i rozwijać biznes. Brak informacji do Klienta o sprzedaży faktury pozwala natomiast zachować dobrą relację z Klientem, tak ważną szczególnie dla małej firmy walczącej o każde zlecenie.

Usługa Finces jest bardzo elastyczna. Zamienić na gotówkę można nawet pojedynczą fakturę. Przedsiębiorca może również otrzymać finansowanie dłuższe niż termin wymagalności jego faktury sięgając nawet do 120 dni od daty wystawienia dokumentu.

Sam tylko ten fakt zwiększa płynność z faktury nawet dwukrotnie.

artykuł powstał przy współpracy z finces.pl

Data publikacji:

Zdjęcia

Faktoring sposobem na płynność finansową/ Fot. Fotolia
Faktoring sposobem na płynność finansową/ Fot. Fotolia