| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Faktoring > Gdzie finansowania swej działalności mogą szukać najmniejsze firmy

Gdzie finansowania swej działalności mogą szukać najmniejsze firmy

“Brak większych problemów w skali całej gospodarki nie oznacza jednak, że system finansowania działalności gospodarczej działa idealnie”, To jedna z konkluzji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w raporcie "Przedsiębiorczość w Polsce" opublikowanym we wrześniu 2018. Nadal problem dużej luki finansowej dotyczy zwłaszcza małych firm i mikroprzedsiębiorstw, nowych, bez historii kredytowej, co ze swojego doświadczenia potwierdza firma Finces.pl.

Luka jest zbyt duża, ministerstwo diagnozuje, że potrzebne jest upowszechnianie form finansowania alternatywnych względem kredytu bankowego. Takim rozwiązaniem jest faktoring, najszybszy w formie online. Faktorem realizujących taką usługę na polskim rynku jest Finces.pl

Mechanizmów finansowania jest wiele, ale w przypadku mikro i małych firm jest to bogactwo pozorne.

Tabela. Mechanizmy finansowania MŚP

Instrumenty finansowania aktywów Kredyt alternatywny Rozwiązania hybrydowe Rynek kapitałowy
Kredyt / Pożyczka Obligacje korporacyjne Pożyczki podporządkowane Private Equity
Faktoring Obligacje zabezpieczone Obligacje zamienne na akcje Venture Capital
Leasing Crowdfunding (pożyczkowy) Mezzanine Aniołowie Biznesu
Kredyt kupiecki Sekurytyzacja Crowdfunding (udziałowy)

Źródło: Opracowanie MPiT na podstawie OECD Economic Surveys Poland 2018 http://www.oecd.org/poland/economic-survey-poland.htm

Środki własne przedsiębiorstw są źródłem finansowania dla ponad 77% wartości realizowanych inwestycji. Natomiast z pomocą kredytów w 2017 r. sfinansowano wydatki inwestycyjne wartości 17,7 mld zł, co potwierdza znaczenie kredytu jako drugiego co do ważności źródła wydatków inwestycyjnych. Na koniec maja 2018 r., suma kredytów dla firm wyniosła ponad 395 mld zł. Niestety kredyty dla mikroprzedsiębiorstw to jedynie 17% tej wartości.

Leasing to obok kredytu główne, zewnętrzne źródło finansowania inwestycji w polskiej gospodarce. Na koniec 2017 r. wartość portfela tej branży wyniosła 119 mld zł (gdy kredytów w tym samym czasie 127 mld zł). Ponad 70% wartości rynku to usługi dla firm o obrotach mniejszych niż 20 mln zł rocznie. Jednak w przypadku najmniejszych przedsiębiorstw (aż po jednoosobową działalność gospodarczą) leasing to przede wszystkim samochody osobowe, co nie wypełnia potrzeb biznesu. Natomiast korzyścią jest to, że opłaty za leasing auta można wrzucić w koszty firmy.

W swoim raporcie ministerstwo wspomina również o giełdzie. Jednak to droga dla nielicznych, podobnie jak giełdowy Newconnect. Rynek kapitałowy to także Aniołowie Biznesu, Venture Capital (VC) i Private Equity (PE). Ryzykują dużo, ale też oczekują wysokiej stopy zwrotu, gdy po kilku latach wychodzą z inwestycji. Aniołowie Biznesu interesują się małymi firmami (startupami), gdy PE już tylko średnimi i nawet dużymi, zatrudniającymi ponad 250 osób. Wartość inwestycji portfelowych PE zrealizowanych w Polsce w 2016 r. wyniosła ok. 725 mln euro. Udział VC w PKB szacowany jest przez ministerstwo na niewiele ponad 0,005% PKB.

Lista realnie dostępnych źródeł finansowania małych firm jest więc krótka. Można korzystać z funduszy pożyczkowych, prowadzonych przez organizacje non-profit. Nie jest potrzebne posiadanie historii kredytowej, trzeba jednak przygotować precyzyjny biznesplan. Spłata pożyczki powinna być zabezpieczona wekslem in blanco, poręczeniem osoby trzeciej lub zastawem na nieruchomości. Nie jest to prosty i szybki sposób na pozyskanie funduszy.

Rosnące znaczenie faktoringu

A przecież w Polsce mamy 2 013 tys. firm, w tym 1 937 tys., to takie, które zatrudniają nie więcej niż 9 osób. Dla bez mała 2 mln firm szukających finansowania realną alternatywą pozostaje więc przede wszystkim faktoring. Typowy adresat faktoringu to firma prowadząca sprzedaż z odroczoną płatnością, o dużym zapotrzebowaniu na elastyczny dostęp do gotówki. Jak wynika z raportu “Przedsiębiorczość w Polsce”z usług bankowych firm faktoringowych korzystają głównie firmy produkcyjne (48% obrotów), oraz te zajmujące się dystrybucją (37%).

W przypadku mikroprzedsiębiorstw i małych firm, korzystają one głównie z szybkich rozwiązań jakie dostarczają firmy z obszaru faktoringu online, np.: Finces. To właśnie firmy oferujący dofinansowanie w pełni cyfrowe są w stanie zapewnić wystarczające elastyczne podejście oraz szybkie procesy analizy i wypłat gotówki. Do Klientów takich faktorów należą przede wszystkim firmy z branży transportowej, usług budowlanych, handlu, małej produkcji, IT oraz freelancerzy wszelkich profesji,dla których przejrzystość oferty, brak stałych zobowiązań i szybki przelew gotówki są kluczowe

Innym rozwiązaniem na rynku pożyczkowym jest crowdfunding, czyli forma finansowania z jednorazowych wpłat osób zainteresowanych projektem. To jednak szansa dla kilkunastu firm rocznie, może niedługo kilkudziesięciu. Inwestorzy biorą na siebie całe ryzyko, nie oczekują wyrafinowanych biznesplanów, decydująca jest oryginalność pomysłu. Można zdobyć znacznie wyższe środki od oczekiwanych, ale najbardziej prawdopodobne jest, że zostanie się całkowicie zignorowanym przez społeczność internetową.

artykuł powstał przy współpracy z finces.pl

Data publikacji:

Zdjęcia

Typowy adresat faktoringu to firma prowadząca sprzedaż z odroczoną płatnością, o dużym zapotrzebowaniu na elastyczny dostęp do gotówki.
Typowy adresat faktoringu to firma prowadząca sprzedaż z odroczoną płatnością, o dużym zapotrzebowaniu na elastyczny dostęp do gotówki.