| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Moment powstania VAT i obsługa w programie

Moment powstania VAT i obsługa w programie

Od 1 stycznia 2014r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy o podatku od towarów i usług. Zakres wprowadzonych zmian jest bardzo szeroki i dotyczy m.in. momentu powstania obowiązku zapłaty VAT i odliczenia podatku.

Zgodnie z przepisami potrzebne jest spełnienie dwóch warunków do ustalenia daty VAT. W przypadku towarów kryteria te są zrozumiałe i zakładają, że kontrahent musi dostać towar oraz fakturę. Na fakturze powinna widnieć data dostawy towaru i na jej podstawie wyznaczony zostanie moment powstania VAT. Często występuje sytuacja, w której na fakturze nie ma daty dostawy, ponieważ nie wiadomo kiedy towar dotrze do kontrahenta.

Plan kont i raport obrotów i sald w programie księgowym

Wysłanie specyfikacji

Istnieje kilka rozwiązań jak wprowadzić datę dostawy na fakturę, jednym z nich jest wysłanie klientowi specyfikacji, którą podpisuje, a następnie w formie elektronicznej poprzez mail, lub w formie papierowej pocztą, taka faktura jest dosyłana do klienta. Dopiero w tym momencie można określić moment powstania obowiązku zapłacenia VAT.

Żeby móc zrealizować w programie magazynowym i księgowym przedstawioną powyżej procedurę powinniśmy posiadać oprogramowanie przystosowane do takiego przypadku. Pierwszą funkcją, jaką musi posiadać system jest możliwość pozostawienia na fakturze daty dostawy pustej w celu późniejszego uzupełnienia. Istotną funkcjonalnością będzie zestawienie/ewidencja wszystkich faktur, na których nie ma wypełnionej daty dostawy. Po otrzymaniu potwierdzonej specyfikacji od kontrahenta możliwe jest wprowadzenie daty na fakturę. W tym momencie system księgowy będzie w stanie określić moment powstania obowiązku zapłacenia VAT.

Programy księgowe/rachunkowe w wersji web

Odwrotne obciążenie

Zapraszamy do dyskusji na forum

Po imporcie dokumentów z systemu magazynowego do systemu księgowego program automatycznie wprowadzi miesiąc zapłaty VAT na podstawie daty dostawy z faktury. Jeżeli z jakichś powodów specyfikacja wysłana do kontrahenta nie wróci do firmy program powinien umożliwić ręczną zmianę miesiąca zapłaty VAT. W tym przypadku datę na fakturze uzupełni użytkownik programu księgowego oraz wprowadzi on miesiąc zapłaty VAT.

Utrudnienia w rozliczaniu

Obecne zmiany bardzo utrudniły przedsiębiorcom rozliczanie się z Urzędem Skarbowym – wiele systemów ERP nie jest przystosowanych do nowego prawa podatkowego, a nawet posiadanie w pełni zgodnego systemu nie gwarantuje rzetelnej informacji o dacie dostawy od i do kontrahenta. Również pozostają wątpliwości w jaki sposób Urzędy Skarbowe będą traktowały przedsiębiorców popełniających błędy w rozliczeniach nie wynikające z zaniedbania bądź złej woli. Niestety, i tym razem wiele decyzji krzywdzących właścicieli firm może zostać wydanych autorytatywnie przez urzędnika.

Zapisz sięna nasz newsletter

Firma Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. objęła patronat merytoryczny nad działem "Programy księgowe"

Aktualizacja: 27.10.2014

Ekspert:

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

moment powstania obowiązku w podatku VAT, programy finansowo-księgowe
moment powstania obowiązku w podatku VAT, programy finansowo-księgowe

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »