reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Moment powstania VAT i obsługa w programie

Moment powstania VAT i obsługa w programie

Od 1 stycznia 2014r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy o podatku od towarów i usług. Zakres wprowadzonych zmian jest bardzo szeroki i dotyczy m.in. momentu powstania obowiązku zapłaty VAT i odliczenia podatku.

Zgodnie z przepisami potrzebne jest spełnienie dwóch warunków do ustalenia daty VAT. W przypadku towarów kryteria te są zrozumiałe i zakładają, że kontrahent musi dostać towar oraz fakturę. Na fakturze powinna widnieć data dostawy towaru i na jej podstawie wyznaczony zostanie moment powstania VAT. Często występuje sytuacja, w której na fakturze nie ma daty dostawy, ponieważ nie wiadomo kiedy towar dotrze do kontrahenta.

Plan kont i raport obrotów i sald w programie księgowym

Wysłanie specyfikacji

Istnieje kilka rozwiązań jak wprowadzić datę dostawy na fakturę, jednym z nich jest wysłanie klientowi specyfikacji, którą podpisuje, a następnie w formie elektronicznej poprzez mail, lub w formie papierowej pocztą, taka faktura jest dosyłana do klienta. Dopiero w tym momencie można określić moment powstania obowiązku zapłacenia VAT.

Żeby móc zrealizować w programie magazynowym i księgowym przedstawioną powyżej procedurę powinniśmy posiadać oprogramowanie przystosowane do takiego przypadku. Pierwszą funkcją, jaką musi posiadać system jest możliwość pozostawienia na fakturze daty dostawy pustej w celu późniejszego uzupełnienia. Istotną funkcjonalnością będzie zestawienie/ewidencja wszystkich faktur, na których nie ma wypełnionej daty dostawy. Po otrzymaniu potwierdzonej specyfikacji od kontrahenta możliwe jest wprowadzenie daty na fakturę. W tym momencie system księgowy będzie w stanie określić moment powstania obowiązku zapłacenia VAT.

Programy księgowe/rachunkowe w wersji web

Odwrotne obciążenie

Zapraszamy do dyskusji na forum

Po imporcie dokumentów z systemu magazynowego do systemu księgowego program automatycznie wprowadzi miesiąc zapłaty VAT na podstawie daty dostawy z faktury. Jeżeli z jakichś powodów specyfikacja wysłana do kontrahenta nie wróci do firmy program powinien umożliwić ręczną zmianę miesiąca zapłaty VAT. W tym przypadku datę na fakturze uzupełni użytkownik programu księgowego oraz wprowadzi on miesiąc zapłaty VAT.

Utrudnienia w rozliczaniu

Obecne zmiany bardzo utrudniły przedsiębiorcom rozliczanie się z Urzędem Skarbowym – wiele systemów ERP nie jest przystosowanych do nowego prawa podatkowego, a nawet posiadanie w pełni zgodnego systemu nie gwarantuje rzetelnej informacji o dacie dostawy od i do kontrahenta. Również pozostają wątpliwości w jaki sposób Urzędy Skarbowe będą traktowały przedsiębiorców popełniających błędy w rozliczeniach nie wynikające z zaniedbania bądź złej woli. Niestety, i tym razem wiele decyzji krzywdzących właścicieli firm może zostać wydanych autorytatywnie przez urzędnika.

Zapisz sięna nasz newsletter

Firma Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. objęła patronat merytoryczny nad działem "Programy księgowe"

Przydatne formularze online

Aktualizacja: 27.10.2014

Ekspert:

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

moment powstania obowiązku w podatku VAT, programy finansowo-księgowe
moment powstania obowiązku w podatku VAT, programy finansowo-księgowe

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama