reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Obsługa raportów kasowych i poleceń przelewów

Obsługa raportów kasowych i poleceń przelewów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami firma jest zobowiązana do księgowania wyciągów bankowych. W tym celu z systemu bankowego generowany jest okresowo raport transakcji. Obecnie jest wiele standardów formatów wyciągów bankowych między innymi MT940. Coraz powszechniej banki udostępniają formaty „ogólne” typu CSV lub XML. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie więcej informacji o każdej transakcji.

Wprowadzenie tych formatów spowodowało odejście od powszechnych standardów (MT940), teraz każdy bank tworzy format pliku według własnego systemu. Żeby nadążyć za tymi zmianami systemy ERP posiadające moduł Kasa i Bank muszą posiadać rozbudowaną konfigurację wczytywania wyciągów bankowych. Zazwyczaj polega to na zdefiniowaniu każdego pola z danego formatu i określeniu jakie informacje mają być odczytane. Bardziej zaawansowane programy pozwalają na określenie tych pól za pomocą wyrażeń regularnych. Rozwiązanie takie umożliwi skonfigurowanie modułu tak, żeby umiał wczytywać dowolne formaty kwot typu tysiące rozdzielone kropką, spacją lub nierozdzielone.

Od 2016 r. księgi podatkowe i dowody księgowe w standardzie XML

Skojarzenie przelewu z dokumentem

Cenną funkcjonalnością ułatwiającą wprowadzanie wyciągów bankowych jest kojarzenie przelewu z dokumentem. Zastosowane algorytmy wyszukują kontrahenta po nazwie lub numerze konta bankowego, a następnie sprawdza dokument za który został zrobiony przelew. Szukanie odbywa się poprzez analizę opisu przelewu oraz dopasowywanie kwot dokumentów. Tylko w przypadku jednoznacznego skojarzenia przelewu z dokumentem system odnajdzie wymagany dokument. Dzięki automatyzacji funkcjonalność ta bardzo ułatwia pracę, ponieważ rola osoby wprowadzającej wyciągi bankowe ogranicza się do zweryfikowania wybranych dokumentów z opisem przelewu oraz do uzupełnienia braków tj, niepowiązanych dokumentów.

Moment powstania VAT i obsługa w programie

Automatyzacja procesów księgowych

Automatyczne wykonanie wielu przelewów

Podobne systemy ERP z modułem Kasa i Bank posiadają możliwość eksportu paczki przelewów do systemu bankowego w celu wykonania automatycznie wielu przelewów. Z programu księgowego wybierane są poprzez zaznaczenie dokumenty, które mają zostać opłacone. Przy każdym dokumencie jest określane czy ma być on opłacony w całości bądź w części. Jeżeli stan banku jest aktualizowany na bieżąco w programie księgowym, wtedy można również używając specjalnej funkcji sprawdzić, czy w banku znajduje się wystarczająco dużo pieniędzy, żeby opłacić zaznaczone dokumenty.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Dzięki funkcjom automatycznego importu wyciągów bankowych oraz eksportu paczki przelewu w module Kasa i Bank używanym z programu księgowego możliwe jest zaoszczędzenie czasu na czynności które mogą być wykonane automatycznie.

Firma Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. objęła patronat merytoryczny nad działem "Programy księgowe"

Przydatne formularze online

Aktualizacja: 27.10.2014

Ekspert:

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

programy księgowe, obsługa raportów kasowych i poleceń przelewów
programy księgowe, obsługa raportów kasowych i poleceń przelewów

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama