reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > TAX FREE – zwrot podatku VAT dla podróżnych

TAX FREE – zwrot podatku VAT dla podróżnych

Zagadnienie zwrotu podatku VAT podróżnym od zakupionych towarów wydaje się być dość prostym rozwiązaniem, wprowadzającym element konkurencji poprzez obniżenie faktycznej ceny transakcji. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że to na sprzedawcy ciąży odpowiedzialność za poprawne udokumentowanie takiej transakcji zwłaszcza, że mamy tu do czynienia ze zwracaniem podatku, a więc kierunkiem operacji, które zawsze są pod szczególnym nadzorem służb fiskalnych.

Prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów (nie dotyczy paliw silnikowych i usług) na terytorium Polski przysługuje wyłącznie osobom fizycznym niemającym stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, które wywiozły zakupione towary w stanie nienaruszonym w bagażu osobistym poza terytorium UE. Sprzedawca ma prawo do zastosowania 0% stawki VAT. Nabycia towarów z opcją zwrotu podatku VAT można dokonać dla transakcji powyżej łącznej wartości 200,00 PLN jedynie w sklepach uprawnionych do stosowania takich procedur i oznaczonych znakiem informacyjnym o możliwości dokonania zakupu, od którego przysługuje zwrot – TAX FREE.

Moment powstania VAT i obsługa w programie

Do niedawna, zagadnienie TAX FREE nie było popularne w naszym kraju i stosowało go niewielu sprzedawców, a druki dokumentujące taką transakcję do podróżnych były i niestety często nadal są wypełniane ręcznie. Obecnie coraz więcej aplikacji wspierających sprzedaż obsługuje wydruk dokumentu TAX FREE. Jest to wygodna funkcjonalność, która pozwala na podstawie zarejestrowanego dokumentu sprzedaży detalicznej, potwierdzonego rejestracją w kasie fiskalnej, wydrukować dokument TAX FREE FOR TOURISTS – ZWROT VAT DLA PODRÓŻNYCH, zawierający wszystkie niezbędne informacje.

Skraca to zdecydowanie proces obsługi Klienta i sprowadza się jedynie do wpisania do systemu jego danych: imienia i nazwiska, adresu, numeru paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość podróżnego oraz nazwę kraju, który wydał paszport lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość podróżnego oraz podania formy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług podróżnemu. Wszystkie pozostałe informacje wynikające z przepisów ustawy zostaną automatycznie pobrane z zarejestrowanego dokumentu sprzedaży.

Coraz więcej zgłoszeń dokumentów Tax Free

Zapisz się na nasz newsletter

Zapraszamy do dyskusji na forum

Należy zwrócić uwagę aby do dokumentu TAX FREE przymocować paragon z kasy fiskalnej oraz aby znalazł się na nim czytelny podpis sprzedawcy i podróżnego, co jest jednym z warunków, które powinien spełniać dokument stanowiący podstawę do dokonania zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. określa wzory: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej, a także określenia niezbędnych danych, które powinien zawierać dokument będący podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym (Dz. U. z 2014 r. poz. 426).

Firma Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. objęła patronat merytoryczny nad działem "Programy księgowe"

Aktualizacja: 27.10.2014

Ekspert:

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

zwrotu podatku VAT, dokumenty TAX FREE
zwrotu podatku VAT, dokumenty TAX FREE

Slim VAT 202139.90 zł

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama