reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Tworzenie nowych dokumentów w programie dla zmieniających się przepisów

Tworzenie nowych dokumentów w programie dla zmieniających się przepisów

W momencie zmieniających się przepisów często powstaje potrzeba, stworzenia zupełnie nowego dokumentu, który pozwoliłby zrealizować narzucone prawo. W takim przypadku zazwyczaj użytkownik czeka na aktualizację programu.

Duże firmy przygotowują się z odpowiednim wyprzedzeniem do zmian, natomiast w przypadku mniejszych firm często na nie trzeba czekać jakiś czas po wprowadzeniu nowego prawa. W tym roku powstały przepisy dotyczące odwrotnego obciążenia, definiujące nowy dokument dla towarów tzw. „wrażliwych”. Faktura na której sprzedawane są tego typu towary musi zawierać dopisek „odwrotne obciążenie”. Dodatkowym problemem jest to, że na takim dokumencie mogą znajdować się tylko towary wrażliwe.

Moment powstania VAT i obsługa w programie

Elastyczne systemy księgowe

Przy tego typu zmianach w prawie zyskują na znaczeniu systemy księgowe, które są elastyczne (tzw. Agile). Oznacza to, że użytkownik programu księgowego, który ma odpowiednio wysokie uprawnienia jest w stanie sam stworzyć nowy dokument. Odbywa się to poprzez przypisanie cech i atrybutów do dokumentu, a także dodaniu atrybutu do towaru, określającego towar wrażliwy. Procedura tworzenia nowego dokumentu opiera się o zdefiniowanie nowego symbolu, a następnie przypisaniu odpowiednich cech z uwzględnieniem kolejności. Cechy dokumentu definiują jak dany dokument będzie się zachowywać. Użytkownik powinien określić co dokładnie ma się dziać po wprowadzeniu takiego dokumentu.

Przykładem cechy jest to czy dany dokument pojawi się na rozliczeniach z kontrahentami. Konfiguracja cech i atrybutów dla dokumentu dokonywana jest zazwyczaj z poziomu panelu konfiguracyjnego, w którym tylko poprzez zaznaczenie odpowiednich cech tworzona jest cała logika nowego dokumentu. W tym miejscu jest również możliwość określenia jakiego typu towary/usługi mają znajdować się na dokumencie. W przypadku odwrotnego obciążenia należałoby wprowadzić symbol ustalonego atrybutu, który został nadany z poziomu systemu magazynowego.

Tak skonfigurowany dokument jest prawie gotowy do użycia.

Obsługa raportów kasowych i poleceń przelewów

Moment powstania VAT i obsługa w programie

Wiązanie dokumentów

Elastyczne systemy księgowe pozwalają użytkownikowi na określenie relacji między dokumentami. W konfiguracji jest możliwe wyspecyfikowanie wzajemnych rozliczeń dokumentów. Realizacja następuje poprzez wybranie dla danego symbolu dokumentu, innych symboli, które będą pokazywać się podczas wiązania dokumentów.

Posiadając elastyczny system księgowy nie trzeba czekać na uaktualnienia programu przez firmę informatyczną, ponieważ wszelkie zmiany można skonfigurować samemu. Taki system będzie również bardzo pomocny w przypadku firm, które mają nietypowe procedury wewnątrz firmowe, ponieważ będą mogły dowolnie wprowadzać dokumenty wewnętrzne bez konieczności zlecania pracy firmie informatycznej.

Firma Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. objęła patronat merytoryczny nad działem "Programy księgowe"

Aktualizacja: 27.10.2014

Ekspert:

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

praca przy komputerze, praca w biurze, obsługa programu komputerowego, oprogramowanie wykorzystywane w firmach, programy finansowo-księgowe
praca przy komputerze, praca w biurze, obsługa programu komputerowego, oprogramowanie wykorzystywane w firmach, programy finansowo-księgowe

CIT 2021. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama