reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Pilnowanie okresów rozliczeniowych w programie księgowym

Pilnowanie okresów rozliczeniowych w programie księgowym

Składanie deklaracji podatkowych od towarów i usług VAT przez księgowych jest wymagane prawem polskim i dokonywane jest to w okresach najczęściej miesięcznych, ale dopuszczone są również inne ( np. kwartalne). Do wyznaczenia kwoty tego podatku potrzebne są informacje o wystawionych dokumentach oraz datach dostaw dla dokumentów. Z tego względu w programie księgowym powinny znajdować się rejestry VAT, zakupu i sprzedaży, które dostarczą wszelkich informacji na potrzeby złożenia deklaracji VAT.

Moment powstania VAT i obsługa w programie

Zapraszamy do dyskusji na forum

Właściwa obsługa programu księgowego rejestrów VAT jest kluczowa, żeby uniknąć pomyłek w wysokości podatku VAT, co mogłoby bezpośrednio wpłynąć na przeprowadzenie kontroli w firmie. Ważne jest kontrolowanie dokumentów, które są umieszczane w ramach danego okresu, a po jego zamknięciu pilnowanie, żeby nikt nie dodał nowego dokumentu. Osiągnięcie takiej funkcjonalności realizowane jest poprzez zdefiniowanie w pierwszej kolejności roku obrachunkowego w programie księgowym definiując datę początkową i końcową. Po tej operacji możliwe jest dodawanie dokumentów do całego okresu zdefiniowanego w programie. Definicja ta wpływa również na cały system ERP, ponieważ system magazynowy będzie brać pod uwagę okresy w których możliwe jest wystawianie dokumentów. Po upływie kolejnego okresu rozliczeniowego np. miesięcznego, księgowy po zaksięgowaniu dokumentów i ustaleniu ostatecznej wersji kwoty podatku VAT, korzystając z funkcji programu księgowego zamyka miesiąc, uniemożliwiając dodawanie jakichkolwiek nowych dokumentów. Może to być zrealizowane poprzez wyznaczenie okresu zamkniętego. Od tej pory system magazynowy nie będzie umożliwiał dodania nowych dokumentów do okresu zamkniętego.

Istotną funkcją przy zamykaniu okresów rozliczeniowych jest możliwość ponownego otwarcia okresu do jego uzupełnienia. W takim przypadku w programie istnieją dwie możliwości otwarcia: całkowite i warunkowe. Otwarcie całkowite umożliwia wszystkim pracownikom dodawanie dokumentów do poprzednio zamkniętego okresu, natomiast otwarcie warunkowe pozwala tylko użytkownikom z odpowiednimi uprawnieniami (zazwyczaj tylko księgowym). Wszystkie zmiany, zamknięcia i otwarcia, są w programie logowane, dzięki czemu w dowolnej chwili będzie istnieć możliwość sprawdzenia osoby odpowiedzialnej za modyfikacje okresu.

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Zapisz się na nasz newsletter

Ponieważ w praktyce można otworzyć dowolny okres uprzednio zamknięty, w przypadku otwierania 2,3,.. i kolejnych starszych okresów, program automatycznie otworzy z takim samym statusem (otwarty dla wszystkich lub warunkowo) wcześniejsze okresy. Tylko taki mechanizm zagwarantuje poprawne funkcjonowanie rejestrów VAT, co przekłada się na poprawność składanych deklaracji do urzędu skarbowego.

Firma Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. objęła patronat merytoryczny nad działem "Programy księgowe"

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama