| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Rola systemów finansowo-księgowych w dzisiejszych organizacjach

Rola systemów finansowo-księgowych w dzisiejszych organizacjach

W naszej rzeczywistości biznesowej Działy Księgowe, o ile nie prowadzą działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych (biura rachunkowe i centra obsługi księgowej), stoją niżej w hierarchii ważności co do istotności dostarczanych danych, wobec innych działów i pełnią wobec nich rolę wspomagającą (procesy finansowo-księgowe to najczęściej wymieniane pośród procesów wspomagających, dostarczających produkty – w tym znaczeniu dane – dla klienta wewnętrznego, i traktowane jako wsparcie w realizacji procesów głównych).

Niezależnie od wyżej prezentowanych tez, istotna rola i znaczenie obsługi procesów księgowych oraz systemu finansowo – księgowego w organizacji jest bezdyskusyjna. Nie można jednak traktować danych księgowych jako jedynego źródła zarządzania i podstawy podejmowanych decyzji. Jest niestety zauważalnym, że obecność przedsiębiorstw na np. Giełdzie Papierów Wartościowych czy coraz wyższe wymagania fiskalne, wymuszają na nich podejście „zarządzania przez rachunkowość” lub „zarządzanie bilansem oraz rachunkiem zysków i strat”.

Mówiąc ogólnie, rozsądnym podejściem do zarządzania finansami oraz poziomem wykorzystywania systemu finansowo – księgowego byłoby znalezienie równowagi pomiędzy wyżej opisanymi skrajnymi przypadkami czy stylami zarządzania. W przeciwieństwie do powszechnej opinii w organizacjach i przedsiębiorstwach, że działalność księgowa ma charakter wyłącznie odtwórczy i historyczny, coraz częściej oczekuje się od niej opracowywania i utrzymywania systemu raportowego w postaci np. wskaźników KPI dotyczących pozostałych procesów i obszarów działania organizacji. Częstym zjawiskiem zaczyna być powierzanie odpowiedzialności Działom Księgowym za regularne dostarczanie wskaźników ekonomicznych i raportów zarządczych mimo, że często nie dotyczą one bezpośrednio rachunkowości finansowej.

Pojawia się zatem dodatkowa rola Działów Księgowych, a zatem i systemów finansowo – księgowych w postaci obsługi rachunkowości zarządczej, popularnie zwanej controllingiem. Przykładem takich działań jest np. kalkulowanie kosztu jednostkowego wyrobu gotowego w przedsiębiorstwie produkcyjnym, generowanie wskaźników wydajności maszyny lub stanowiska roboczego, czy ustalenie wyniku finansowego stanowiska kosztowego, a dalej prognozowanie kosztów na kolejny okres budżetowy. Dobrze zorganizowane i ustrukturyzowane oraz rzetelne i odpowiednio szczegółowe dane finansowe umożliwiają menedżerom nie tylko lepiej zrozumieć bieżącą sytuację finansową, ale również przewidzieć określone zdarzenia i trendy w przyszłości, oszacować koszty ewentualnych zmian, a w końcu - podejmować racjonalne decyzje.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Należy jednak raz jeszcze podkreślić, że ustalenie aktualnej sytuacji finansowej czy podejmowanie decyzji biznesowych w oparciu o wyłącznie dane finansowe (z natury historyczne, bo taka jest rola rachunkowości finansowej), zawarte np. w rachunku zysków i straty czy bilansie jest obarczone bardzo realnym błędem, o ile w podejmowaniu decyzji nie zostaną uwzględnione dane pochodzące z innych obszarów i systemów informatycznych CRM czy ERP dotyczących np. szans sprzedaży, poziomu rzeczowego zapasów, rotacji zapasów, produkcji w toku, itp.

Aktualizacja: 27.10.2014

Ekspert:

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT stanowiący centrum wiedzy na temat oprogramowania dla biznesu (m.in. systemów klasy BI i Controlling, BPM, CRM, ERP, Finanse i księgowość, MES, SCM, PLM).

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rola systemów finansowo – księgowych w dzisiejszych organizacjach
Rola systemów finansowo – księgowych w dzisiejszych organizacjach

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »