| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Rola systemów finansowo-księgowych w dzisiejszych organizacjach

Rola systemów finansowo-księgowych w dzisiejszych organizacjach

W naszej rzeczywistości biznesowej Działy Księgowe, o ile nie prowadzą działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych (biura rachunkowe i centra obsługi księgowej), stoją niżej w hierarchii ważności co do istotności dostarczanych danych, wobec innych działów i pełnią wobec nich rolę wspomagającą (procesy finansowo-księgowe to najczęściej wymieniane pośród procesów wspomagających, dostarczających produkty – w tym znaczeniu dane – dla klienta wewnętrznego, i traktowane jako wsparcie w realizacji procesów głównych).

Dyrektorzy Finansowi są odpowiedzialni nie tylko za generowanie rzetelnej informacji dotyczącej bieżącej sytuacji finansowej organizacji, ale ich rola coraz częściej jest związana również z efektywnym dzieleniem się informacjami finansowymi i ich obiegiem wśród pracowników, dzieleniem się swoim doświadczeniem i rekomendacjami kierunków zmian oraz usprawnień, korzystnym lokowaniem środków pieniężnych, utrzymywaniem płynności finansowej, przewidywaniem wpływów i wydatków, kreowaniem strategii finansowej organizacji, itd.

Przykładem rosnącej roli służb finansowych w organizacjach jest np. dostarczanie informacji finansowych o poziomie realizacji wskaźników sprzedaży przez handlowców oraz kalkulowanie stosownych prowizji za ich osiągnięcie. Nie jest to często zadanie łatwe, ponieważ systemy finansowo – księgowe nie są na tyle elastyczne by odzwierciedlały, często bardzo skomplikowane, algorytmy kalkulowania prowizji inicjowane przez Dyrektorów Handlowych.

Wybór programu księgowego – wersja webowa czy deskopowa?

Co to oznacza w praktyce? Tylko tyle, że Dział Księgowy zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę dla prowadzonej działalności gospodarczej, poprzez:

  • dostarczanie rzetelnych, skonsolidowanych i wielowymiarowych danych finansowych,
  • interpretowanie lub przekształcanie danych finansowych i księgowych o funkcjonowaniu całej organizacji w informację zarządczą,
  • uczestniczenie w podejmowanych decyzjach biznesowych poprzez posiadanie oraz dystrybucję wielowymiarowych i multidyscyplinarnych danych finansowych oraz strategii finansowych, a właściwie wybrany, wdrożony i dostosowany system finansowo – księgowy zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę w codziennym prowadzeniu biznesu i jest niezbędnym narzędziem w rękach działów i służb księgowych.

Pełna treść artykułu znajduję się  w Przewodniku Inwestora systemu finansowo-księgowego i dostępna jest na stronie http://decyzje-it.pl/strefa-pobran/poradniki-i-przewodniki.html#FK


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Aktualizacja: 27.10.2014

Ekspert:

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT stanowiący centrum wiedzy na temat oprogramowania dla biznesu (m.in. systemów klasy BI i Controlling, BPM, CRM, ERP, Finanse i księgowość, MES, SCM, PLM).

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rola systemów finansowo – księgowych w dzisiejszych organizacjach
Rola systemów finansowo – księgowych w dzisiejszych organizacjach

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »