| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Kiedy firma potrzebuje indywidualnego oprogramowania?

Kiedy firma potrzebuje indywidualnego oprogramowania?

Każda firma funkcjonuje nieco inaczej. Inne są zasady funkcjonowania, dokumenty i procesy. Dlatego w idealnym świecie każde przedsiębiorstwo posiadałoby własne oprogramowanie, stworzone na zamówienie, ściśle dostosowane do jej potrzeb.

Oprogramowanie na zamówienie daje możliwość łączenia razem systemów, które zwykle ze sobą nie występują, np. połączenie systemu księgowego z systemem CRM, systemem obiegu dokumentów i fakturowaniem.

Ale są też pozornie drobne sprawy, np. sklepy muszą umieszczać na fakturach informacje o opakowaniach zwrotnych przy sprzedaży napojów. Pudełkowe programy zazwyczaj w ogóle nie umożliwiają wykonania takiej operacji.

API dostosuje oprogramowanie do potrzeb firmy

Liczy się nie tylko cena

Barierą, która odstrasza wiele firm od zamówienia dedykowanego oprogramowania, jest jego cena. Ta zależy natomiast głównie od zakresu prac, czyli inaczej mówiąc, od ilości godzin roboczych, które trzeba poświęcić na przygotowanie danego systemu. Podobny program zaprojektowany z myślą o firmie zatrudniającej kilku pracowników może więc kosztować tyle samo co system dla przedsiębiorstwa, w którym pracuje kilkaset osób. Z tego powodu wdrożenie systemu będzie odczuwalne jako mniej kosztowne z punktu widzenia dużej organizacji.

Jednak bez względu na to, jak duża jest nasza firma, warto się zastanowić nad korzyściami, jakie może przynieść oprogramowanie wykonane na zamówienie. Jeśli dzięki automatyzacji i zwiększonej szybkości dostępu do ważnych informacji zaoszczędzimy choć godzinę dziennie, to koszt takiego systemu może się zwrócić już w ciągu jednego roku, zaś w kolejnych latach będzie przynosił wymierne korzyści.

Poszukując firmy, która przygotuje określony program, zwróćmy uwagę nie tylko na cenę. Choć każdy z nas miewa pokusę, by wybrać najtańszego wykonawcę, w tym przypadku nie warto jej ulegać. Lepiej wybrać firmę, która przy zachowaniu rozsądnych cen, daje pewność wykonania projektu. Dlatego, zanim podpiszemy umowę, sprawdźmy, czy dana firma może pochwalić się zrealizowanymi programami. Jeśli nie chce nam ich pokazać, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia.

Warto także zwrócić uwagę na gwarancję. Standardem jest gwarancja 12 miesięczna, ale zwykle można wykupić przedłużenie gwarancji na dłuższy okres.

Maciej Blajer – prezes zarządu Enadis


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »