reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Kiedy firma potrzebuje indywidualnego oprogramowania?

Kiedy firma potrzebuje indywidualnego oprogramowania?

Każda firma funkcjonuje nieco inaczej. Inne są zasady funkcjonowania, dokumenty i procesy. Dlatego w idealnym świecie każde przedsiębiorstwo posiadałoby własne oprogramowanie, stworzone na zamówienie, ściśle dostosowane do jej potrzeb.

Indywidualnie zaprojektowane oprogramowanie prawie zawsze można uznać za rozwiązanie najlepsze, ale nie zawsze absolutnie niezbędne. Jeśli w naszej firmie nie odczuwamy żadnych problemów z komunikacją na linii klienci-pracownicy-firma-dostawcy, jeśli oprogramowanie z którego korzystamy w 100% spełnia nasze potrzeby, to może to być znak, iż rozwiązania, które posiadamy, w pełni zaspokajają nasze potrzeby. W takiej sytuacji nie ma konieczności inwestowania w oprogramowanie dedykowane.

Jeśli jednak prezes firmy nie jest w stanie natychmiast uzyskać danych o sprzedaży lub osoby z poszczególnych działów czekają po kilkanaście dni na prostą odpowiedź z innego działu, może to być sygnał, że procesy w firmie wymagają usprawnienia, w czym często mogą pomóc lepiej dopasowane systemy informatyczne. Dobrze skonstruowany program powinien być odpowiedzią na konkretne problemy, jakie pojawiły się w przedsiębiorstwie.

Jak program dedykowany może pomóc?

Wyobraźmy sobie dewelopera tworzącego grupę kapitałową. Często dla każdego budowanego osiedla mieszkaniowego tworzona jest oddzielna spółka, co ma na celu ograniczenie ryzyka działalności. W każdej takiej spółce trzeba prowadzić oddzielną rachunkowość.

Choć na rynku dostępnych jest mnóstwo programów księgowych, to każdy z nich koncentruje się na obsłudze tylko jednej firmy. Grupa kapitałowa potrzebuje czegoś więcej – programu, który pozwoliłby prowadzić oddzielne księgi rachunkowe dla każdej ze spółek, ale jednocześnie, umożliwiłby podział kosztów pomiędzy określone spółki i budowy. Jest to bardzo specyficzne zapotrzebowanie i ciężko byłoby znaleźć na rynku odpowiedni, gotowy program. W takim przypadku oczywistym rozwiązaniem będzie oprogramowanie wykonane na zamówienie.

Jak dokonać wyboru systemu finansowo-księgowego

Ale także zupełnie tradycyjne firmy mogą skorzystać dzięki systemom „szytym na miarę”. Przykładem może być program wspomagający pracę firmy wykonującej prace budowlane.

Oprogramowanie takie może się składać z wielu modułów. Jednym z nich będzie moduł wspierający zarządzanie projektami, czyli inaczej mówiąc zleceniami, które trafiają do firmy. Pozwoli on na śledzenie postępów danego projektu.

Przed przyjęciem projektu do realizacji zapytanie od klienta trafi do modułu zapytań ofertowych, gdzie przygotowywana, a następnie odesłana do klienta, zostanie wycena. Dane o zleceniach mogą trafiać bezpośrednio do pracowników terenowych, którzy realizują zamówienia i oznaczają fakt ich wykonania na urządzeniach mobilnych, np. na tabletach. Po wykonaniu zamówienia moduł serwisowy pozwoli zweryfikować czy wykonane prace są jeszcze objęte gwarancją, czy już nie. Natomiast moduł fakturowania umożliwi łatwe wystawianie klientom faktur. Dzięki przechowywaniu w systemie wszystkich danych (o projektach, zamówieniach, ofertach, fakturach itd.), będziemy mogli w łatwy sposób generować raporty, zestawienia i statystyki. Znacznie przyspieszy to tempo pozyskiwania informacji, co może okazać się kluczowe przy podejmowaniu decyzji przez zarząd.

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama