| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Wymuszona staranność – własne mechanizmy reakcji na błędy użytkownika

Wymuszona staranność – własne mechanizmy reakcji na błędy użytkownika

Większość dobrych programów przeznaczonych dla sektora MŚP, posiada gotowe, domyślne rozwiązania, które chronią użytkownika przed popełnianiem podstawowych błędów. Przykładem może być ochrona numeru PESEL, która uniemożliwia wprowadzenie błędnego ciągu znaków. Warto jednak zauważyć, że istnieją także mechanizmy, które mogą zostać zdefiniowane dodatkowo, skutecznie ograniczając wprowadzanie niekompletnych danych do programu i wymuszając staranność tam, gdzie jest ona wymagana.

Studium przypadku

Mechanizmy definiowalne znajdują zastosowanie przede wszystkim w dużych bazach danych oraz firmach, w których pracuje przynajmniej kilkuset pracowników. Bazując na studium przypadku, można oprzeć się na przykładzie wprowadzania nowego pracownika do programu kadrowego. O ile czynność tą wykonuje osoba doświadczona, o tyle nie występują żadne komplikacje. Nierzadko jednak zdarza się, że tzw. „czynności mechaniczne”, jak np. wprowadzanie danych, powierza się praktykantom lub stażystom. Ci z kolei niekoniecznie muszą pamiętać, że podczas dodawania nowego pracownika, należy uzupełnić np. również jego indywidualny numer, wykorzystywany później w rozliczeniach.

Kiedy firma potrzebuje indywidualnego oprogramowania?

Wyzwalacze użytkowników

W stosunkowo prosty sposób można jednak zareagować na ten problem i to jeszcze przed tym, zanim ten rzeczywiście się pojawi. Służą do tego tzw. „wyzwalacze użytkowników”, dzięki którym osoba z odpowiednimi uprawnieniami może ustawić serię własnych komunikatów, przypominających o konieczności uzupełnienia określonych pól. Co ważne, informacja taka może być tylko komunikatem, nie wpływającym na dalsze działanie programu, lub może wymagać od użytkownika bezwarunkowego uzupełnienia wszystkich wymaganych pól, nie pozwalając tym samym na zatwierdzenie aktualnie wykonywanej operacji.

Rola systemów finansowo-księgowych w dzisiejszych organizacjach

Eliminacja niedbalstwa

Wyzwalacze użytkowników są użyteczne wszędzie tam, gdzie chcemy mieć absolutną pewność, że wybrane czynności są wykonywane starannie, z należytą dbałością o szczegóły. Pomagają wtedy, kiedy użytkownik chce być w większym stopniu informowany o wybranych zdarzeniach. Oprócz wyświetlania powiadomień, mogą  samodzielnie wykonywać określone akcje na rekordach bazy danych, zarówno podczas tworzenia, modyfikowania, jak i usuwania ich z tabeli. Z reguły pozwalają wyeliminować niedbalstwo podczas wprowadzania dużej ilości danych, przez różne osoby.

Autor: RESET2 Sp. z o.o.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Ekspert:

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zdjęcia

Wymuszona staranność – własne mechanizmy reakcji na błędy użytkownika
Wymuszona staranność – własne mechanizmy reakcji na błędy użytkownika

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »